Pokud Jaroslav Hutka ve své proslulé písni Náměšť na otázku "co je nejmocnější" odpovídal, že "pravdomluvné slovo", pak v Organizaci spojených národů bývá nejmocnější Rada bezpečnosti a z jejích patnácti členů je pak ještě o stupínek výše pět stálých zemí s právem veta. Ale i zde jsou rozdíly. A právě v nich lze hledat odpověď na aktuální potíž, že se pandemii nemoci covid-19 Rada bezpečnosti dosud nevěnovala. Přitom na rozdíl od jiných orgánů OSN má ona jediná pravomoc na základě Charty OSN přijímat rozhodnutí závazná pro všechny členské státy a v případě nutnosti nařídit jejich prosazení třeba i silou.

Důvod leží v samotné konstrukci Rady bezpečnosti, která by sice měla odrážet společné zájmy, ale ve skutečnosti je hlavně průsečíkem zájmů světových velmocí. Protože se koronavirová pandemie prokazatelně rozšířila do světa z Číny, která má v Radě bezpečnosti právo veta a která jí až do konce března předsedala, byl to zástupce Pekingu, kdo s podporou delegáta Moskvy dokázal jednoduše blokovat jakoukoli debatu na téma covid-19.

Důvodům se dá sice rozumět, ale vzhledem k váze problému, který pandemie představuje, se dají stěží omluvit. Pro současné vedení Číny je klíčové zachování tváře, na což se odvolávalo například v lednu, když přijímalo z Evropy pomoc a nechtělo, aby se jí věnovala patřičná publicita. Když zdravotní prostředky míří z Číny na Západ, režimní propaganda to naopak oslavuje jako důkaz laskavosti a velkorysosti. Politika dvou metrů jako vystřižená.

Zablokovaná Rada bezpečnosti svědčí o jediném. Nejmocnější instituce Spojených národů je nejen nefunkční, ale dokonce bezbranná, pokud některá z velmocí blokuje řešení jakéhokoli problému. Stává se to běžně, pokud jde o válečný konflikt. Jak to však omluvit, když jde o zápas s koronavirovou pandemií, která ohrozila a ohrožuje všechny bez rozdílu a proti níž by všichni měli své síly spojovat?

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru