V důsledku vyhlášení nouzového stavu a karantény kvůli pandemii způsobené nákazou koronaviru musela řada firem přerušit své fungování. Zatím se snaží si své stávající zaměstnance udržet, ale to se může podle Michala Nováka z pracovního portálu Profesia.cz rychle změnit.

HN: Zvýšil nedostatek pracovních sil na trhu zájem o zaměstnanecké smlouvy, nebo naopak o práci na živnostenský list?

Poptávka po lidech na trhu práce umožnila mnoha lidem opustit dobře placené místo ve velké firmě a zůstat takzvaně na volné noze. To znamená spolupracovat s více firmami externě. Dobrá ekonomická situace tomuto přístupu nahrávala a těmto lidem umožňovala využít naplno svých znalostí v oboru. Z druhé strany jsme ale byli svědky situace, kdy lidé dříve přijatí takzvaně na dohodu dokázali firmy přesvědčit a ty jim nabízely pracovní smlouvu. Nicméně, počet živnostníku od krize v roce 2007 mírně rostl. To by mohlo naznačovat jak větší zájem firem nabízet takové pozice, ale i odvahu lidí pouštět se − s podporou rostoucí ekonomiky − do vlastního podnikání.

HN: Jaký dopad budou mít současná opatření na lidi pracující na živnostenský list či dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru