Nejprve se komunistům podařilo přimět premiéra Andreje Babiše k tomu, aby v úterý ve sněmovně ustoupil od plánu na prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Poté co šéf hnutí ANO zjistil, že s koaliční sociální demokracií nemá dost hlasů, řekl, že bude poslance žádat o kompromisní variantu do konce dubna. Teď se KSČM, která jinak většinou hlasuje spolu s ANO, snaží premiéra přimět k tomu, aby zvedl ruku pro uzavření supermarketů a hypermarketů o nedělích. Minimálně do konce nouzového stavu. Podobné opatření už funguje na Slovensku.

Návrhem se původně pochlubil předseda komunistů Vojtěch Filip, předseda vlády pak ale nápad označil za svůj. Zavření obchodů podle svých slov prosazuje proto, aby si mohly přetížené prodavačky, které mu píšou dopisy, odpočinout. K návrhu se přidali i sociální demokraté, opoziční starostové a lidovci. Posledně zmínění spolu s komunisty by se přitom nebránili, kdyby zákaz nedělních prodejů ve velkých obchodech platil i po skončení nouzového stavu. Lidovci s komunisty to už v minulosti ve sněmovně zkoušeli neúspěšně prosadit.

Na Babiše se ale minulý týden obrátili zástupci obchodních řetězců, kteří byli proti. A premiér si to rozmyslel: "Dostali jsme od maloobchodu informace, že zaměstnanci pracovat chtějí, že mají příplatky a řetězce je vybavily ochrannými pomůckami, takže jsme od toho upustili," řekl Babiš serveru Blesk.cz s tím, že návrh vláda odmítla. Zároveň mluvil o tom, že už chce život v Česku spíše uvolňovat než přicházet s novými omezeními.

V tu chvíli to vypadalo, že je konec. Kvůli stavu legislativní nouze, ve kterém teď sněmovna jedná, totiž mají přednost koaliční návrhy a opozice tak může uspět v podstatě jen v případě, že se jí podaří koalici přesvědčit, aby některý její záměr poslala do sněmovny sama. Nebo ho dokázala ve formě pozměňovacího návrhu narychlo "přilepit" k některému z už předložených návrhů. A právě to hodlá Filip udělat.

Související

"Mám to připraveno jako pozměňovací návrh v pondělí na výboru a v pátek na plénu," sdělil HN Filip. Tuší, že by mohl posbírat hlasy napříč stranami.

"Je to možná překvapivé, že se shodneme s KSČM, ale i zaměstnanci supermarketů mají nárok, aby si zvláště v této době odpočinuli. Myslím, že zákaz nedělního prodeje po omezenou dobu není nic, co by národu ublížilo. Naopak," říká první místopředseda starostů Petr Gazdík. Podobně mluví lidovecký předseda Marian Jurečka. A minimálně nějakou formou ulevit zaměstnancům velkých obchodů by nadále chtěl i vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD.

"Je potřeba najít takové řešení, které co nejvíce lidem pomůže a co nejméně uškodí. Dovedu si představit, že to třeba nebude celá neděle, ale aspoň část toho dne bychom lidem volno dali. Prodavačům a prodavačkám by to umožnilo si odpočinout a získal by se čas na nějakou větší dezinfekci prostor," řekl Hamáček HN s tím, že by obchody mohly být v neděli otevřené například do 14 hodin.

"Když už by nešla celá neděle, byl bych pro kompromis, aby prodavačky a prodavači nemuseli být v obchodech do devíti nebo desíti večer a mohli skončit dřív," přidává se Jurečka s tím, že omezení by mělo platit "minimálně na dobu nouzového stavu, dál je to k debatě".

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru