Lepší je dát živnostníkům plošnou paušální náhradu i s rizikem, že nastoupí černí pasažéři, než nastavovat superpřísný model, ve kterém se nikdo nevyzná. O přísných podmínkách vládní podpory pro živnostníky si to myslí daňový poradce Jiří Nesrovnal. Podle něj je také nebezpečné zasahovat do soukroměprávních vztahů a nařizovat povinný odklad splátek u bank či platby nájemného. "Takové zásahy mohou v konečném důsledku ekonomiku poškodit více, než kdyby se spolu obě strany dohodly na rozumném řešení," varuje.

HN: Vláda minulé úterý ohlásila balíčky pomoci, například kurzarbeit či pomoc živnostníkům až do výše 25 tisíc korun. Jak je hodnotíte?

Každá pomoc je dobrá, pozitivně hodnotím kurzarbeit, protože pomáhá udržovat zaměstnanost. Proti prvotním návrhům došlo ke zjednodušení, že jsou jen dva režimy, a oceňuji také to, že se to počítá ze superhrubé mzdy.

HN: Nicméně podpora živnostníků sklidila kritiku, protože její původní podmínky − pokles tržeb o deset procent či bezdlužnost vůči státu − jen málokdo splní.

Kritérium poklesu tržby opravdu nedávalo z ekonomického pohledu smysl. Dá se najít spousta případů, kdy tam spadne někdo, kdo podporu nepotřebuje, a naopak vypadne ten, kdo by tam měl být. Dá se najít spravedlivější podmínka, třeba pokles zisku, a to do budoucna, ale čím větší spravedlnost, tím to bude komplikovanější.

HN: Co byste tedy navrhoval vy?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru