Zatímco vláda teď jedná každý den, sněmovna pracuje v jiném režimu. Naposledy se poslanci na plénu sešli 24. března, kdy zvedli ruku pro vyhlášení nouzového stavu, který přitom platil už od 12. března. A nejbližší schůzi mají na pořadu příští úterý. "Nemohu pochopit, proč parlament ustoupil a nechal všechno na vládě. Každý vládní návrh by přece měl být prohnán sněmovnou," diví se bývalý dlouholetý poslanec ČSSD Antonín Seďa. Podle většiny současných poslanců oslovených HN napříč stranami však je dolní parlamentní komora aktivní dost.

"Scházíme se v nouzovém stavu vždy, když je to potřeba. A v omezeném počtu, abychom udrželi akceschopnost parlamentu," oponuje současný sněmovní místopředseda z ČSSD Tomáš Hanzel. "Poslanci teď dělají v regionech a každý to, co umí. Celá řada dělá hodně prospěšné práce," myslí si Hanzel.

Další z místopředsedů parlamentní komory Vojtěch Pikal z opozičních Pirátů pak upozorňuje, že poslanci se stále scházejí ve výborech. Byť i jejich členové řeší, jak se setkat, a nově se tak někteří účastní i prostřednictvím videokonferencí. U nich však narážejí na to, že podle jednacího řádu sněmovny nemohou hlasovat na dálku.

"Myslím, že bychom mohli na dálku fungovat mnohem víc a nebyl by kvůli tomu důvod zastavovat sněmovnu a Senát jako v posledních třech týdnech," říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Opoziční poslanci však upozorňují, že důvody k více schůzím zatím nebyly ani proto, že vláda je sice aktivní mediálně, ale návrhů k projednání pak zašle minimum.

"Sněmovna je schopná sejít se prakticky ze dne na den. Ale je potřeba, aby měla co projednávat," říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Vláda na jednu stranu dennodenně něco chrlí, ministři se předhánějí v představování různých návrhů, ale pak realizují desetinu. Slibují svíčkovou se šesti knedlíky a nakonec naservírují oloupané brambory," dodává.

Související

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury to byl problém i zatím poslední sněmovní schůze, která se konala minulé úterý.

"Zákon o ošetřovném byl předložen ve čtvrtek, načež pan předseda sněmovny svolal schůzi na úterý. To je samozřejmě v pořádku. Ale méně v pořádku už je, že během pondělí pak vláda poslala dalších pět zákonů," vadí Stanjurovi.

"Poslali nám to v pondělí večer, abychom neměli moc času sami pozměňovacími návrhy připravit nějaké zlepšení," potvrzuje Pekarová Adamová.

"Je to pravda," přiznává šéf sněmovny Radek Vondráček z ANO. "Ale byla to opravdu ta nejzákladnější opatření v první vlně a je třeba mít na paměti, že fakt je stav nouze a jsou to mimořádné věci," říká. Hned nato však dodává, že při poslední schůzi byla opozice vůči koalici opravdu chápavá. "Všichni chtěli pomoct a byla to atmosféra, kterou asi ve sněmovně hned tak nezažijeme," říká.

"Však jsme také podpořili všechny koaliční návrhy. Jenom mě mrzí, že hned poté, co pan premiér Babiš vyzval k jednotě a spolupráci, koalice z našich 38 opozičních návrhů 37 odmítla," poznamenává Stanjura, podle kterého už ale asi nastává čas k tomu, aby se i poslanci detailněji bavili o opatřeních, s kterými vláda proti šíření koronavirové epidemie přichází.

"V úterý to stále ještě bude zrychlená schůze, ale minimálně už očekávám politickou debatu o tom, k čemu vláda potřebuje prodlužovat nouzový stav a jak vyhodnotila ten stávající. Za jakých podmínek se bude uvolňovat restriktivní režim a podobně. Zatím takové informace nemáme, tak doufám, že je dostaneme," říká Stanjura s tím, že v tuto chvíli by pro prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů nehlasoval. Názor, že by prodloužení mělo být spíše kratší, pokud to vláda dostatečně nezdůvodní, zaznívá také z KDU-ČSL či TOP 09.

"Až to skončí, bude určitě čas také vyhodnotit, jaké možnosti sněmovna v takto mimořádných situacích má," poznamenává první místopředseda STAN Petr Gazdík. Do té doby by však například do jednacího řádu sněmovny nezasahoval. A poslanci tak čas, kdy sněmovna příliš nejedná, tráví jinak.

"Samozřejmě dál připravuji pozměňovací návrhy. Ale mimoto za KDU organizujeme stovky lidí, kteří šijí roušky, mezi firmami sháníme materiál na výrobu, zrovna dnes jsme měli atrium v Paláci Charitas zaskládané ochrannými prostředky, které putují do zařízení sociálních služeb," popisuje Marian Jurečka, jak se proměnilo sídlo lidovců v době, kdy jejich poslanci nechodí tolik do sněmovny.

Podle Vondráčka pak je kvůli šíření koronaviru v mnohém i dobré, že se poslanci teď scházejí úsporněji. "Bojím se, že se příští týden sejdeme, a když se zjistí, že to měl jeden, tak už hned tak další sněmovnu ani nesvolám," říká šéf dolní parlamentní komory z hnutí ANO.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru