V Česku máme otevřenou ekonomiku, která při nynější koronavirové epidemii patří mezi nejohroženější v Evropě. Situace je vážná a není namístě přemýšlet, jak ekonomiku stimulovat, ale jak zachránit, co se dá, říká v rozhovoru pro HN investiční bankéř Ondřej Jonáš, který pracoval pro Goldman Sachs, Salomon Brothers a americkou centrální banku (Fed). Vláda by měla podpořit firmy a živnostníky více, než to dělá, ČNB by měla srazit sazby na nulu. Důležité je zachovat tkáň společnosti, aby se nerozpadla na atomy.

HN: Někteří ekonomové jako Zdeněk Tůma a Mojmír Hampl zastávají názor, že opatření proti šíření koronaviru jsou přehnaná a budou ekonomicky devastující. Léčba by podle nich mohla mít horší důsledky než nemoc. Jak to vidíte vy?

Analýza nákladů a výnosů je jistě rozumný přístup veřejné politiky, ale ne v tento okamžik. To, čemu čelíme, je v první řadě zdravotní problém. Je třeba udělat vše pro to, aby lidé v první linii byli ochráněni, abychom zachránili maximum životů. V této fázi není možné starat se primárně o peníze. Když začala druhá světová válka, šly Anglie a další země do boje, ať to stálo co to stálo. Teď jsme ve stejném bodě. Musíme zmapovat nepřítele, protože o viru toho víme málo. To znamená radikálně zlepšit dostupnost kvalitních testů přímo v ordinaci lékaře.

Souhlasím s pány Tůmou a Hamplem, že v určitý okamžik bude nutné se zabývat tím, jak z tvrdého režimu omezení vystoupit. Navíc si vlastního života cením nikoli na 1,2 milionu korun, ale zhruba na 10 milionů eur, úměrně věku a v závislosti na něm. Mnoho lidí si života vlastního a svých bližších cení nekonečně, což je pro účely veřejné politiky třeba nahradit konkrétní veličinou, jakkoliv se to zdá být kruté. Ale napřed musíme vyřešit zdravotní problém.

HN: Kdy bude čas začít uvažovat primárně ekonomicky, v duchu "něco za něco"?

Až zploštíme křivku nákazy a budeme si jistí, že zdravotnictví nebude zahlceno pacienty. Je jasné, že společnost si nemůže dovolit víc, než na co má. Nastoupí otázka odškodnění, kdo si zaslouží být zachráněn a kdo méně, a natažených rukou bude mnoho. Bude se muset vyřešit otázka, zda si odškodnění zaslouží hoteliéři, restauratéři, kadeřnice, nebo kdo vlastně. Všem unikl příjem, nikoliv vlastním zaviněním. Nebude to jednoduchá diskuse. To bude ona klíčová otázka "něco za něco".

HN: Kam až se můžeme ekonomicky propadnout? Odhady se liší od pěti do třiceti procent HDP.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

David Monoszon 05.04.2020 09:01
Jsem rád že hospodářské noviny konečně začínají dělat rozhovory s ekonomy kteří nejsou provázání s investičními fondy a ukazují více reálný ekonomický výhled.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru