Centrální banka by ráda získala možnost nakupovat dluhopisy i od jiných institucionálních investorů než jen od bank, aby mohla v případě potřeby lépe zajišťovat finanční stabilitu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v e-mailovém rozhovoru pro HN vysvětluje, proč je podle něj současný zákon o České národní bance "zastaralý a svazující".

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

David Monoszon 01.04.2020 08:41
Předání větších pravomocí centrální bance je politické rozhodnutí, které vytváří nový kanál výběru do státní kasy formou finanční represe (nepřímé zdanění úspor skrze úrokové sazby pod výší inflace a zlevnění plus rozpouštění dluhů skrze inflaci). Místo aby se zvyšovalo daňové zatížení, peníze si stát nepřímo převede z úspor finančně zodpovědných obyvatel a subjektů. Finanční represe je nejméně nápadná forma daňového zatížení a politicky velmi atraktivní. Tato forma zdanění má ale odvrácenou morální stránku - penalizace finančně zodpovědných a podpora a záchrana nezodpovědných. Pokud se provozuje příliš dlouho, může způsobit tektonický posun ve voličích - např. mezigenerační souboj o zdroje.
David Monoszon 01.04.2020 08:28
Bylo by možné redaktora požádat, pokud bude mít příležitost příště vyzpovídat vedení ČNB, jakým konkrétním způsobem výrazné snížení úrokových sazeb pomáhá naší zemi a především obyvatelům. Z rozhovoru vyplývá spíše poměřování se, jak si stojíme v honbě za nízkými sazbami ve srovnání s jinými centrálními bankami. Ale s kým se poměřujeme s Japonskem - jaký efekt mají dlouhodobě nízké sazby tam? nic moc. Jak pomáhají záporné sazby ECB? nicmoc - EU byla na prokraji recese už před virem. Co ale obyvatelé reálně pociťují z nízkých sazeb? Bolestná inflace nemovitostí, kdy mladí lidé ztrácejí naději na koupi bytu. Předlužené korporace, které využívají nízké úroky spíše na ždímání zisků než na investice do ekonomického růstu. Moc rád bych viděl rozhovor s představitelem ČNB o morálním rozměru extrémně nízkých sazeb a finanční represe obecně - Sebrat poctivě spořícím a přerozdělit zadluženým.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru