Lékaři z pražské Všeobecné fakultní nemocnice jen velmi opatrně oznámili, že situace vážně nemocného pacienta s koronavirem, který jako jediný v Česku dostal experimentální lék Remdesivir, se vyvíjí dobrým směrem. "Není důvod k zásadnímu optimismu, ale jeho stav se zlepšuje," uvedl v pátek ředitel nemocnice David Feltl. Jeho mluvčí Marie Heřmánková v neděli HN sdělila, že přes víkend k žádné změně nedošlo. Americká farmaceutická firma Gilead, jež Remdesivir vyvinula, uvedla, že se nyní lék snaží zpřístupnit většímu počtu pacientů.

Nemocný muž z Prahy, který měl už před nákazou zdravotní problémy, zůstává ve velmi vážném stavu napojený na umělou plicní ventilaci. Přístroj ECMO, který okysličoval jeho krev, už ale nepotřebuje.

Lék dostává nitrožilně od minulého úterý. "Úplně nejradši bychom ho tu představili sedícího na lavičce, když bude téměř moct opustit nemocnici. Ale tam zdaleka nejsme," řekl jeho ošetřující lékař Martin Balík, který v nemocnici vede oddělení intenzivní péče.

Slibný kandidát

◼ Lék Remdesivir, který vyvinula americká farmaceutická společnost Gilead, je antivirotikum zabraňující množení viru.
◼ Původně měl lék sloužit k léčbě nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny.
◼ Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která Remdesivir označila za "nejslibnějšího kandidáta" v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.
◼ Vědci z celého světa nyní hledají další léky, které by proti koronaviru mohly pomoct. Jedním z nich je například Plaquenil s účinnou látkou hydrochlorochin. Dosud se používal jako antirevmatikum nebo lék na malárii.
◼ Plaquenil u nakažených koronavirem využívá například Všeobecná fakultní nemocnice. Vedoucí oddělení intenzivní péče Martin Balík ale upozorňuje, že s lékem je potřeba zacházet velmi opatrně, protože může nežádoucím způsobem reagovat na jiné přípravky, které rizikoví pacienti mnohdy dlouhodobě užívají.

Ještě opatrněji se lékaři vyjadřují k tomu, do jaké míry ke zlepšení pacientova stavu přispěl zmíněný experimentální lék. "Nemáme jistotu, že Remdesivir je ta klíčová substance," uvedl Balík s tím, že se bojí k léku upínat. Mužův stav se začal zlepšovat ještě před jeho podáním, od přístroje ECMO ho personál začal odpojovat už během předminulého víkendu.

Koronavirus se v Česku potvrdil u téměř tří tisíc lidí. U většiny má nemoc mírný průběh. Smrtelná však může být pro seniory a lidi s četnými zdravotními obtížemi, u nichž příznaky jako kašel a dušnost přerostou v poškození plic.

Firma Gilead původně Remdesivir vyvinula na ebolu. V případě koronaviru by se podle Balíka měl nasazovat pacientům s těžkým selháním plic. U nemocného muže z Prahy byla kritéria pro podání léku hraniční, přiblížil Balík.

Zdravotníci si ale původně nebyli jistí ani tím, zda nakaženému pomůže přístroj ECMO. "Mysleli jsme si, že ho ztratíme hned zkraje," přiznal Balík. Nyní ale věří, že pacient nakonec onemocnění zvládne překonat. V pátek zdravotníci uvedli, že muž bude infuzi s lékem dostávat ještě šest dní.

O tom, že Všeobecná fakultní nemocnice mohla Remdesivir pacientovi nasadit, rozhodla společnost Gilead, která také od pražských lékařů dostane data o průběhu léčby. O preparát žádala také Nemocnice na Bulovce, její pacient ale kritéria výrobce nesplnil.

Kalifornská firma, na kterou se nyní obracejí vlády z celého světa, před týdnem oznámila, že přestává "kvůli přílišné poptávce" udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimkou mají být děti a těhotné ženy. V sobotním prohlášení ale Gilead uvedl, že plánuje lék dát k dispozici širší skupině pacientů. "Díky rozšířenému přístupu budou moct nemocnice a lékaři žádat o mimořádné využití Remdesiviru u několika vážně nemocných pacientů najednou," napsal ředitel společnosti Daniel O'Day.

Dodal, že než vzniknou potřebné laboratoře, bude to chvíli trvat. V USA už jsou v provozu, brzy by podle O'Daye měly začít fungovat i v dalších zemích. Podle informací náměstka ministra zdravotnictví a předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly by jedno takové depo mělo vzniknout i v Evropě. "Po tom jsme volali, protože transport ze Spojených států je neuvěřitelně dlouhý," řekl.

Šéfem týmu, který Remdesivir vyvinul, je český vědec Tomáš Cihlář. "Nepochybně k nám má velmi úzkou vazbu," myslí si náměstek.

Jeden z výzkumů, jak Remdesivir zabírá u pacientů s koronavirem, probíhá v čínském Wu-chanu, odkud se virus rozšířil. Podle Prymuly by výsledky měly být zveřejněny v polovině května. "Pokud se ukáže, že jsou pozitivní, nepochybně bude lék rychle schválen pro standardní použití," doufá Prymula.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru