Stejně jako v domácím prostředí i v kanceláři zvířata snižují hladinu stresu tím, že se s nimi můžete pomazlit, zahledět se do výmluvných psích očí a odpočinout si tak mezi náročnými úkoly. Skvěle boří bariéry, protože fungují i jako téma pro zahájení rozhovoru mezi kolegy, kteří se vůbec neznají. A svou bezpodmínečnou láskou poskytují významnou emocionální podporu v prostředí, které občas empatii postrádá.

Základem je ohleduplnost

Podmínkou pro to, abyste si mohli s sebou do práce přivést psa, je souhlas šéfa a mnohdy i správce kanceláře či objektu. Pokud se v pozici šéfa nacházíte vy sami, souhlas sice nepotřebujete, nicméně o vašem záměru by měli vědět spolupracovníci a lidé, kteří by s pejskem mohli přijít do styku. Důvod je jednoduchý – případná alergie na srst či panická hrůza ze psů může běžný pracovní den proměnit v pěkné drama. I když je váš pes klidný a poslechne vás na slovo, nemusíte totiž vědět o tom, že některý z kolegů má za sebou tak špatnou zkušenost, že se mu strachy rozklepou kolena při pouhém pohledu i na toho sebemenšího "gaučáka". To, že by pes měl mít všechna potřebná očkování, o tom proti vzteklině ani nemluvě, by mělo být naprostou samozřejmostí.

S kočkou se to zdá být jednodušší, protože z ní obvykle lidé strach nemívají. Ovšem alergie na kočky patří mezi nejčastější a nutno dodat, že reakce mohou být opravdu silné a různorodé – od slzení a kýchání až po záchvaty dušnosti. Navíc k nim nemusí dojít hned a pouze u lidí, kteří měli přímý kontakt s kočkou. Problém může nastat i v případech, kdy se alergik setká s lidmi, kteří kočku mají nebo se s ní mazlili. Alergen obsažený ve slinách, které si čistotu milující kočky při umývání srsti jazykem roznášejí po celém těle, je totiž velmi agresivní.

V případě psa i kočky, které se budou volně pohybovat prostorem, je dobré si před jejich vstupem na pracoviště zjistit i to, kdo bude zodpovídat za škody, které způsobí na nábytku, koberci či kabelech.

S kočkou se to zdá být jednodušší, protože z ní obvykle lidé strach nemívají.

Psí maskoti

"Psa si do kanceláří Avastu mohou zaměstnanci přivést kdykoliv. Když jsme o zavádění takzvaného dog-friendly prostředí uvažovali, nenašel se v podstatě nikdo, kdo by byl zásadně proti. To vše ale za podmínky, že přítomnost domácího mazlíčka u stolu, na schůzce v zasedací místnosti nebo v jídelně stojí na respektu vůči kolegům a kolegyním, kteří mohou mít alergie, pejsků se bojí nebo je prostě ruší," říká Petra Vahalová, HR manažerka společnosti Avast.

Podobně přátelské naladění vůči psům panuje například ve společnosti Nano Energies. "Nikdy jsme neřešili, zda psi v kancelářích ano, či ne, brali jsme to automaticky. Před jedenácti lety, tedy krátce po založení firmy, našla jedna kolegyně u popelnic opuštěné štěňátko. Protože bylo malé, začala ho brát do práce a nikdo to nikdy neřešil. Stejné pravidlo pak logicky platilo i po přestěhování firmy do nových kanceláří v Drnu v centru Prahy. Lidé v Nano Energies mají velmi kladný vztah k psům a náš maskot Brixie, jehož majitelem je náš kolega a IT vývojář David, je oblíbený člen týmu. Do pracovního dne všem přináší rozptýlení v podobě roztomilého pobíhání po celé firmě, pronásledování jednotlivých lidí na jejich pracovní místo a okupování designového kanape ve společných prostorách," popisuje pobyt psů ve firmě Klára Matoulková, která se stará o to, aby byli zaměstnanci v Nano Energies spokojení.

Pes jednoho z kolegů dělá společnost i lidem v LinkSoft Technologies. "Pro kolegu je Karbo důležitý kamarád, kterého nechce a vlastně ani nemůže nechávat doma samotného," říká Tereza Velebilová, Chief People Officer společnosti LinkSoft. Příchodu psa do firmy, která sídlí ve velké administrativní budově nedaleko pražského Anděla, samozřejmě předcházela domluva se správou objektu a souhlas kolegů. "Nikdo z nás naštěstí není na psy alergický, a tak má tato situace na všechny kolem jenom pozitivní dopady. Máme spokojeného kolegu, který se může lépe soustředit na svoji práci a nestresovat se tím, co pes doma provádí, a my máme čtyřnohé chlupaté 'obveselovadlo', které si nás všechny velmi oblíbilo. Svoji lásku nám dává velmi bezprostředně najevo," dodává Tereza Velebilová.

Kočky, šnek i ještěrka

Psi kancelářím sice jednoznačně dominují, ovšem existují i firmy, kde mají kočky. Ty podle výzkumů Scientific American dokonce snižují hladinu stresu více než psi, a to v procentuálním poměru 29 : 21 ve prospěch koček. Firmou, kde chovají celkem devět kancelářských koček, je například Ferray Corporation z japonského Tokia. Jejich vliv na náladu zaměstnanců je údajně velmi pozitivní, a firma dokonce vyplácí měsíční bonus ve výši ekvivalentu 42 USD dolarů, pokud si zaměstnanec pořídí kočku i domů.

Paleta zvířecích kamarádů se ale neomezuje pouze na psy a kočky. Kupříkladu česká IT společnost Neeco si hýčká firemního šneka Šneeco a v pražské PR agentuře PR.Konektor se o rozptýlení zaměstnanců skvěle stará Francois, agama vousatá. Jen místo mazlení si všichni spíše užívají pravidelné heřmánkové koupele, které jejich Francois miluje.

Související