Koronavirus a opatření s ním spojená budou mít nedozírné dopady na životy všech lidí. Je to situace, které žádný ekonom, ekonomka ani ekonomika nikdy nečelili, vůbec nevíme, co s tím máme dělat − i když víme, že je třeba zajistit, aby dopady nesla celá společnost rovnoměrně, a nikoliv jen postižená odvětví. My ekonomové se předháníme v opatřeních, jak povzbudit ekonomickou aktivitu a odměnit aktivní. A teď je zadání zcela opačné: uspat, hibernovat, zmrazit. A nemůžeme-li v těchto těžkých dobách povzbuzovat ekonomiku, pokusím se aspoň povzbudit našeho ducha.

Podle odhadů se jenom v Číně od začátku epidemie díky zmenšení znečištění vzduchu ušetřilo 4000 životů dětí do pěti let a přes 70 000 životů zejména starších dospělých. No a u nás bychom měli brát v úvahu zejména pokles dopravních nehod − zaprvé se obecně méně jezdí a zadruhé se neuskutečňují všechny ty návraty v pozdní pátky večer z diskoték a podobně. V březnu 2019 zemřelo na silnicích 35 lidí, v roce 2018 tomu bylo podobně. Na výsledky toho letošního si ještě musíme počkat. Epidemie Covid-19 už má oběti i u nás, počet mrtvých nicméně stále nedosahuje ani poloviny měsíčního počtu úmrtí při nehodách, které jsme možná ušetřili (ale to se může pochopitelně změnit).

Chci říct, že je klidně možné (ba dokonce pravděpodobné), že i přes důsledky epidemie nás nakonec přežije více, než by nás přežilo bez ní. Mimochodem, existuje velice silná statistická evidence, o které se debatuje dodnes, totiž že během hospodářského zpomalení překvapivě klesá celkový počet úmrtí a populace je v průměru zdravější.

Další výhoda: virus a Greta

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru