Práce je vyčerpávající, stresující. Jste v plášti, s maskou a ochrannou čapkou na hlavě. Nemůžete dýchat a vaše brýle se zamlžují. Něco takového jsem nikdy nezažila. Přála bych si, aby to byl film, ale není, popsala pro španělský list El País sedmapadesátiletá lékařka María Antonia Estechaová z Málagy.

Už dva týdny se stará o pacienty s nákazou koronavirem, kteří jsou ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Ví, že ani příští dny nepřinesou zlepšení. Právě naopak. Premiér Pedro Sánchez varoval, že to nejhorší je teprve před nimi. Vypadá to, že Španělsko se blíží vrcholu epidemie. Počet nakažených tak neustále roste.

A podobná situace je i jinde v Evropě. Zdravotníci jsou v první linii. Pečují o nemocné a současně dbají na to, aby se sami nenakazili. Na podobný nápor pacientů s infekční nákazou ale nejsou zdravotní systémy připraveny. Lékaři tak tráví v nemocnicích dlouhé hodiny a jsou přepracovaní. Mnohé evropské země včetně Česka se navíc potýkají s nedostatkem respirátorů a ochranných oděvů.

I to je jeden z důvodů, proč se ve Španělsku nakazilo přes 5400 zdravotníků. Tvoří tak zhruba 14 procent všech nemocných. V Itálii je to pro srovnání devět procent. V některých částech země na Apeninském poloostrově je však situace horší − například v provincii Brescia je to 10 až 15 procent.

Podobná čísla jsou přitom varující − společně s každým nakaženým zdravotníkem musí do karantény nejméně na dva týdny až desítky jeho kolegů. To pak vytváří enormní tlak na už tak napjatý zdravotnický systém.

Související

Fernando Simón ze španělského ministerstva zdravotnictví upozorňuje, že nedostatek roušek a respirátorů není jediným důvodem, proč se tolik zdravotníků nakazilo. Podle něj už na začátku epidemie se v nemocnicích vyskytlo několik menších ložisek. "Virus již zřejmě cirkuloval mezi námi, jenže my jsme testovali jen lidi, kteří přijeli z Wu-chanu a pak z Itálie," uvedla k tomu lékařka a odborářka Ángela Hernándezová Puenteová.

"Bohužel, někteří z našich lékařů pracovali bez odpovídajících ochranných pomůcek, a zafungovali tak jako přenašeči," dodala pro list New York Times.

Lékaři a sestřičky nyní po španělské vládě požadují, aby zasáhla. Odborová organizace SATSE, která zastupuje zájmy sestřiček, uvedla, že nemocnice v Madridu jsou "na pokraji kolapsu" a potřebují urgentní pomoc. Právě Madrid patří mezi oblasti s nejvyšším počtem nakažených. Připadá na něj zhruba třetina všech pacientů. Vláda začala jako provizorní nemocnice využívat některé hotely, jako třeba čtyřhvězdičkový Gran Hotel Colón. Také konferenční centrum IFEMA na okraji hlavního města, které ještě v prosinci hostilo klimatický summit, se proměnilo v největší polní nemocnici v Evropě.

Španělská vláda podobně jako ta česká kupuje roušky a respirátory v Číně. Snaží se pomoci firmám, aby přešly na velkovýrobu potřebných pomůcek a plicních ventilátorů. Například textilní značka Zara, kterou založil nejbohatší Španěl Amancio Ortega, nabídla, že začne vyrábět ochranné obleky pro zdravotníky.

Podobně také módní společnosti Gucci, Prada nebo LVMH buď začaly samy vyrábět ochranné pomůcky, nebo se je pokouší koupit od čínských dodavatelů.

Na snímku polní nemocnice v Madridu. Právě hlavní španělské město patří mezi oblasti s nejvyšším počtem nakažených. Připadá na něj zhruba třetina všech pacientů.
Na snímku polní nemocnice v Madridu. Právě hlavní španělské město patří mezi oblasti s nejvyšším počtem nakažených. Připadá na něj zhruba třetina všech pacientů.
Foto: AFP
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru