Zhruba za stopadesátiletou historii maturitní zkoušky v českých zemích se ještě nikdy nestalo, aby namísto závěrečného přezkoušení, tedy zkoušky dospělosti, stačilo zprůměrovat známky z posledních tří vysvědčení. Koronavirová krize a to, že se možná brány škol letos neotevřou, ministra školství Roberta Plagu k tomuto řešení jako jednomu z možných donutily. Tou druhou možností je osekaná maturita bez písemných testů z češtiny a cizího jazyka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Štěpánka Formánková 24.03.2020 12:59
Vážená paní redaktorko, svým článkem jste mě vyprovokovala ke komentáři (po druhé v mém životě). Nikdo neříká, že je do ideální řešení, ale je to REALIZOVATELNÉ řešení, které dává maturantům jasnou perspektivu. Psát o ztracené generaci v souvislosti s 2-3 měsíčním výpadkem klasické formy výuky mi přijde skutečně hodně přehnané. Měl jsem pocit, že se tento termín spíš používá pro mládež vyrůstající v době několikaletých válečných konfliktů. Já vím, že se to jmenuje maturitní ZKOUŠKA, ale pěkně prosím, vy byste opravdu chtěli takové maturity, že byste o zkoušeném nic nevěděli a hodnotili pouze to, co předvede na místě ke konkrétní náhodně vylosované otázce? To má o studentovi rozhodnout, zda je vhodný např. pro další studium? Teď brojíte proti zrušení písemné zkoušky z češtiny a cizího jazyka, přesto, že již od příštího roku (bez ohledu na koronavirus) je dávno naplánováno přesunutí jejího hodnocení zpět do škol, tzn. ano snížení "objektivnosti" hodnocení. (CERMATu se dlouhodobě nedaří zajistit srovnatelné hodnocení pomocí stovek různých hodnotitelů - a to tak, že dost brutálně.) Maturita by neměla být tak úplně zkouška, ale spíš důstojné zakončení studia. Skutečně si nemyslím, že by škola měla zjišťovat teprve po 4 letech vzdělávání, zda student na studium měl nebo ne - to by mělo být jasné maximálně do prvního pololetí prvního ročníku. Problém je jinde: Problém s průměrováním známek mají především gymnázia, která využívají (musí využívat???) přísné známkování v průběhu studia jako "motivační prostředek" k lepším výsledkům. Když se pak přejde na "normální" známkování - tak jejich studenti jsou najednou na tom o jeden-dva stupně lépe. - Takže teď by gymnázia, která dosahují jinak špičkových výsledků, najednou na průměrování strašně doplatila. Prosím, zkuste navrhnout jiné řešení - můžeme ho zkusit probrat, zda by bylo lepší.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru