Zhruba za stopadesátiletou historii maturitní zkoušky v českých zemích se ještě nikdy nestalo, aby namísto závěrečného přezkoušení, tedy zkoušky dospělosti, stačilo zprůměrovat známky z posledních tří vysvědčení. Koronavirová krize a to, že se možná brány škol letos neotevřou, ministra školství Roberta Plagu k tomuto řešení jako jednomu z možných donutily. Tou druhou možností je osekaná maturita bez písemných testů z češtiny a cizího jazyka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Štěpánka Formánková 24.03.2020 12:59
Vážená paní redaktorko, svým článkem jste mě vyprovokovala ke komentáři (po druhé v mém životě). Nikdo neříká, že je do ideální řešení, ale je to REALIZOVATELNÉ řešení, které dává maturantům jasnou perspektivu. Psát o ztracené generaci v souvislosti s 2-3 měsíčním výpadkem klasické formy výuky mi přijde skutečně hodně přehnané. Měl jsem pocit, že se tento termín spíš používá pro mládež vyrůstající v době několikaletých válečných konfliktů. Já vím, že se to jmenuje maturitní ZKOUŠKA, ale pěkně prosím, vy byste opravdu chtěli takové maturity, že byste o zkoušeném nic nevěděli a hodnotili pouze to, co předvede na místě ke konkrétní náhodně vylosované otázce? To má o studentovi rozhodnout, zda je vhodný např. pro další studium? Teď brojíte proti zrušení písemné zkoušky z češtiny a cizího jazyka, přesto, že již od příštího roku (bez ohledu na koronavirus) je dávno naplánováno přesunutí jejího hodnocení zpět do škol, tzn. ano snížení "objektivnosti" hodnocení. (CERMATu se dlouhodobě nedaří zajistit srovnatelné hodnocení pomocí stovek různých hodnotitelů - a to tak, že dost brutálně.) Maturita by neměla být tak úplně zkouška, ale spíš důstojné zakončení studia. Skutečně si nemyslím, že by škola měla zjišťovat teprve po 4 letech vzdělávání, zda student na studium měl nebo ne - to by mělo být jasné maximálně do prvního pololetí prvního ročníku. Problém je jinde: Problém s průměrováním známek mají především gymnázia, která využívají (musí využívat???) přísné známkování v průběhu studia jako "motivační prostředek" k lepším výsledkům. Když se pak přejde na "normální" známkování - tak jejich studenti jsou najednou na tom o jeden-dva stupně lépe. - Takže teď by gymnázia, která dosahují jinak špičkových výsledků, najednou na průměrování strašně doplatila. Prosím, zkuste navrhnout jiné řešení - můžeme ho zkusit probrat, zda by bylo lepší.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru