Elektrárenská firma ČEZ zavedla na konci minulého týdne kvůli pandemii koronaviru nový režim pro dispečery, kteří mají na starosti distribuční sítě a tedy rozvod elektřiny do firem a k lidem domů. "Jednotlivé směny jsou vždy celý týden na pracovišti a nechodí domů. Udělali jsme jim v dispečinku zázemí, aby tam vydrželi. V dispečinku tedy nyní i spí," řekl v rozhovoru pro HN generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Plány na stavbu jaderných bloků firma nemění, stejně tak zatím nepočítá se změnou plánovaného zisku či rušením dividend.

Kdyby se pandemie koronaviru výrazně zhoršila, může být ohrožena výroba elektřiny, třeba kvůli onemocnění klíčových lidí, kteří je řídí? Hrozí potenciálně blackout?

Vůbec nepracujeme se scénářem, že by byl blackout. Dodáme elektřinu za všech okolností, protože bez ní by nefungovalo nic, nemocnice, telekomunikace. Byl by to chaos, který nemůže nastat. Že by přestaly fungovat elektrárny, to se nestane. Máme nastavený jasný plán. Pokud jde o dispečink ČEZ distribuce, tedy rozvod elektřiny, tak v pátek jsme přepnuli na nový režim. Jednotlivé směny dispečerů jsou vždy celý týden na pracovišti a nechodí vůbec domů. Udělali jsme jim v dispečinku zázemí, aby tam vydrželi.

Takže tam i spí?

Ano. Mají tam postele, sprchu, prostě všechno, aby týden spolu vydrželi. Řešíme i psychologickou stránku věci, není jednoduché se od sebe týden nehnout. Navíc máme celkem tři dispečinky, a to v Děčíně, v Hradci Králové a v Kladně. Každý z nich dokáže řídit celou naši distribuční soustavu i sám, kdyby další třeba vyhořely.

Jak zajišťujete obsluhu elektráren, hlavně jaderných, která je dost specifická?

Z hlediska opatření není moc rozdíl, jestli jde o jadernou, uhelnou nebo jinou elektrárnu. Samozřejmě na jaderné elektrárně jsou operátoři, kteří sedí ve velíně a tam nemůžete poslat někoho z jiné profese, kdo dělá jinou práci. Pak jsou lidi kteří udržují reaktor, turbínu a další. Takto je to rozdělené, mají režim směn, některé z nich jsou v záloze. Ty směny se točí a nesmějí se potkat. Máme plány podle toho, jak by se pandemia šířila a podle toho bychom přešli do další fáze, kde jsou definována konkrétní opatření.

Kam to až může dojít?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se