Omezení volného pohybu osob v Česku kvůli koronaviru vláda prodloužila do 1. dubna stejně jako zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách nebo provoz restaurací.

Lidé starší 65 let budou mít nově pro nákupy ve větších obchodech s potravinami vyhrazený čas od 08:00 do 10:00. V obchodech do 500 metrů čtverečních nebude omezení platit vůbec.

Veřejné úřady budou i nadále otevřené pouze v pondělí a ve středu pokaždé na tři hodiny a budou nabízet jen omezené služby.

Vláda zároveň opět zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací. Pokud chtějí takzvaní pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu a Rakousku, mají si tam zajistit podle pondělního rozhodnutí kabinetu ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou pendleři muset počítat se čtrnáctidenní karanténou. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Pendleři na Slovensku a v Polsku si ubytování nebudou muset hledat. Režim na hranicích tam zůstane stejný, epidemie tam není tak silná, doplnil později Hamáček. Poznamenal současně, že na Slovensku a v Polsku také pracuje mnohem méně Čechů.

O režimu pro přeshraniční pracovníky vláda jednala i se zástupci Rakouska a Německa. Na jednu stranu vláda podle Hamáčka chce pendlerům umožnit pracovat v zahraničí. Na druhé straně je třeba respektovat, že je to poslední kanál, kudy se může nemoc ze zahraničí šířit, uvedl Hamáček. Kabinet tak podle něj dal pracovníkům na výběr jako určitý kompromis. Pokud nechtějí skončit, musejí si nalézt za hranicemi ubytování.

Babiš: Česko nikdy neprošlo zkouškou, jako je koronavirus

Česko za dobu své existence nikdy neprošlo podobnou zkouškou, jako je současná pandemie koronaviru. V projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi to v pondělí večer řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj nikdo nebyl na situaci připravený a celý svět se učí na ni reagovat. Výjimečná opatření podle něj mohou trvat déle, než vláda původně očekávala. Vyjádřil ale přesvědčení, že se jejich účinek brzy projeví a země situaci zvládne.

Babiš přiznal dílčí chyby a problémy při řešení epidemie, podle něj je to způsobeno tím, že je situace krizová, a požádal o shovívavost. Podle premiéra vláda i státní instituce dělají to nejlepší, co je možné, pro ochranu životů a zdraví občanů. Celkově si Česko vede velmi dobře a situaci zvládne, uvedl Babiš.

Babiš poděkoval za trpělivost, s jakou lidé přijímají restriktivní opatření, podle něj to není pro nikoho jednoduché. Upozornil také na to, že restrikce mohou trvat déle, než vláda původně očekávala. Vyjádřil ale přesvědčení, že se účinek opatření brzy projeví a že země společně krizi překoná.

Babiš v projevu také poděkoval všem zdravotníkům, policistům, hasičům i vojákům, stejně jako dobrovolníkům, kteří nezištně pomáhají druhým.

Ocenil i veřejnoprávní média za spuštění výukových programů nebo programů pro seniory, i všechna ostatní média, která uklidňují občany. Ocenil, že lidé nepodléhají hysterii.

Poděkoval také všem, kdo dodržují restriktivní opatření přijatá za účelem omezení šíření nákazy, a apeloval na důsledné nošení roušek na veřejnosti. Kritizoval ty, kdo opatření svévolně porušují. Podle něj to není hrdinství ani legrace, pouze to prodlouží komplikace, kterým Česko nyní čelí. Karanténou se podle něj vláda snaží omezit kontakty mezi lidmi, a tím snížit riziko šíření nákazy a zároveň neochromit ekonomický život země.


Celý projev premiéra Andreje Babiše:

Vážení spoluobčané,

právě teď se nalézáme v jednom z nejtěžších období novodobé historie naší země. Společně. My všichni. Zítra to budou dva týdny, kdy zkoušíme žít v nové, velice náročné, mimořádné situaci. Nouzovém stavu.

Když se podívám zpět na zásadní okamžiky v historii naší země, tak jsme je vždy překonali odvahou, ohleduplností a vzájemnou pomocí. A to přes veškerou bolest, utrpení a křivdy. Vždy odvahou! Odvaha nás provázela v těžkých dobách a posilovala naše národní sebevědomí. Našeho ducha. Odvaha, ohleduplnost a vzájemná pomoc, to je to, co vidím dnes. Dnes, každý den a v každém, s kým se v těchto dnech potkávám. A za to chci s velkou pokorou poděkovat. Poděkovat vám všem občanům naší země, České republiky. Občanům v pravém smyslu toho slova. Všem lidem, kteří nám pomáhají tím, že chápou a respektují nutnost našich mimořádných opatření.

Jsem na vás všechny opravdu hrdý. Naše země totiž za dobu své existence neprošla podobnou zkouškou. Uvědomuji si, že lidem komplikujeme život. Nikdo z nás nebyl na něco takového připravený. Ale vedeme si velice dobře.

A čím dřív koronavirus společnými silami zastavíme, tím dřív se všichni zase budeme moci vrátit k normálnímu životu. Rád bych vás proto všechny požádal o trpělivost. O shovívavost. Pandemii tak enormního rozsahu řeší celý svět a my, stejně jako vy, se na to teprve učíme reagovat. Proto nám, prosím vás, odpusťte dílčí chyby nebo problémy. Je jich spousta. Aby ne. Je to krizová situace, na kterou nebyla připravena jediná země v Evropě. Věřte, že mi teď nejvíc ze všeho záleží na životech a zdraví našich občanů a na budoucnosti naší země. Děláme pro to s kolegy a se všemi institucemi státu to nejlepší, co jde. Dovolte mi je teď zmínit.

V čele našeho Ústředního krizového štábu máme profesora Romana Prymulu. Experta na epidemie. Vláda na základě vývoje situace přijímá konkrétní opatření proti šíření viru s cílem ochránit zdraví našich občanů a přijímá také ekonomická opatření, která zabrání propouštění lidí a bankrotům živnostníků, podnikatelů a firem. Jsou to stovky a tisíce aktivit, včetně jejich koordinace na mezinárodní úrovni. Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost.

Celá naše vláda pracuje nonstop, jak se to jen dá, a současně se snažíme, abychom co nejlíp informovali i naše občany. Důvěra lidí ve vládu a informovanost veřejnosti jsou klíčové pro zvládnutí této mimořádné situace. Samozřejmě, že ne každý má všechny informace, a snaží se je získat.

Ale jedna věc je jasná. Teď už všem. Vedeme si velice dobře. A nepochybuji, že to zvládneme. Zvládneme to, když se všichni spojíme a pomůžeme si. A hlavně, když k sobě budeme všichni ohleduplní a budeme dodržovat nová opatření. Jejich svévolné porušování není žádná legrace ani hrdinství. Jen prodlouží naprosto zásadní komplikaci života celé země. Frajírci, co mají být v karanténě a klidně si dají společně pivo u dveří hospod, to fakt nejsou žádní hrdinové. Spíš zbabělci, kteří si neumí nic odříct. Ani na pár dnů. I když dobře vědí, že touhle svojí frajeřinou můžou nakazit své děti, ženu nebo staré rodiče nebo prarodiče, které koronavirus ohrožuje nejvíc. Vůbec nechápu, jak si takovou nezodpovědnost nejen ke své rodině, ale ke zbytku všech našich občanů můžou dovolit.

Chci proto všechny znovu vyzvat, abychom byli zodpovědní. Dodržujme omezený pohyb, nevyhledávejme společenský kontakt a na veřejnosti si všichni chraňme obličej. Chráníme tím lidské životy a osudy nás všech. Zvládneme to, nebojte!

Máme skvělé doktory, zdravotní personál, hygieniky, policisty, hasiče, vojáky a epidemiology! Ti všichni jsou nesmírně odvážní, protože přímo v poli nasazují vlastní život za nás ostatní. Mají neuvěřitelně těžkou a taky nebezpečnou práci, protože, jak víte, tak se nám bohužel zpozdily dodávky roušek a respirátorů. Je to celosvětově nedostatkové zboží a Čína pokrývá drtivou většinu celosvětové produkce ochranných prostředků. Roušky ani respirátory nejsou na celosvětovém trhu dostupné už od přelomu ledna a února tohoto roku. Prostě nejsou. Některé dodávky byly dokonce zadrženy v sousedních zemích vládami těchto států, protože si teď každý stát brání jakékoliv zásoby těchto ochranných pomůcek. Není se co divit.

Hlavně chci poděkovat panu ministru Hamáčkovi a samozřejmě panu prezidentovi Zemanovi, díky kterým máme pravidelný letecký most se zdravotnickým materiálem z Číny.

Chci také poděkovat všem ženám, které dnes šijí roušky. Chci upozornit, že látková rouška je mnohem lepší než jednorázová. Doporučuju nosit vždy látkovou a pečlivě se o ni starat. Pokyny najdete na koronavirovém webu ministerstva zdravotnictví.

Děkuju i těm, kteří poslali několik roušek i pro mě. Hlavně ta česká vlajka mě moc potěšila. Díky!

Takže naději máme. A velkou! Jsme jedna z mála zemí, která nepromeškala ten správný čas na zavedení přísných opatření, která zamezí živelnému šíření nákazy. Zavřeli jsme okamžitě školy, obchody, hranice, omezili vycházení. Dokazuje to i mezinárodní srovnání, že jedna z nejpřísnějších a nejčasnějších opatření zavedla právě naše vláda. Také bych chtěl znovu vysvětlit, proč jsme i po vyhlášení karantény nechali lidi cestovat do práce a omezili jen mimopracovní pohyb. Nechceme zastavit nebo ochromit ekonomický život země, protože by to pro firmy i živnostníky, a samozřejmě i jejich zaměstnance, znamenalo velké komplikace nebo konec podnikání. Karanténou se hlavně snažíme co nejvíc omezit pohyb a vzájemný kontakt lidí na minimum a snížit tím riziko dalšího přenosu nákazy. Naše vláda samozřejmě maximálně pomůže i těm obcím a městům, která jsou nyní zcela uzavřená kvůli hromadné nákaze koronavirem a které na to pochopitelně nebyly připravené.

Chtěl bych teď za sebe i své kolegy poděkovat.

Děkuju všem, kteří nám pomáháte a podporujete nás.

Děkuji všem zdravotníkům - doktorům, zdravotním sestrám, hygienikům, epidemiologům, policistům, hasičům a vojákům.

Děkuju všem rodičům, kteří se musí starat o děti, které teď nemají školu, a třeba je doma učí.

Děkuju všem seniorům. Myslím na vás, jak zvládáte psychicky nesmírně náročnou situaci. Potřebujeme vás, ani nevíte jak. Děti potřebují babičky a dědečky a staří lidé mají životní zkušenost, která je pro nás, a vždy byla, nesmírně důležitá. Dědečkové a babičky, jste naši, potřebujeme vás, dávejte na sebe pozor, prosím.

Děkuju taky našim všem veřejnoprávním médiím, která byla připravená a zareagovala na situaci spuštěním nových pořadů, výukou dětí, ale i informačním kanálem pro seniory.

Děkuji také všem dalším médiím za uklidňování našich občanů.

Děkuju všem dobrovolníkům. Jsou to bezejmenní hrdinové každého dne, kteří nezištně pomáhají druhým. Šitím roušek, pomocí důchodcům anebo třeba, že nabídnou kafe našim zdravotníkům.

Všechno se počítá! Díky i firmám, které nabízejí své kapacity pro boj s koronavirem v rámci svých oborů.

Děkuju všem paním prodavačkám, které teď jedou asi nejtěžší směnu v životě.

A děkuju vám všem, kdo jste se rozhodli, i když mě nebo naši vládu zrovna nemusíte, že si necháte politický boj "na potom".

Děkuji našim umělcům, kteří nemohou pracovat a snaží se pomáhat, ať už koncertem přes facebook nebo šitím roušek. Jakkoliv!

Velice si vážím každého, kdo dočasně opustil své zaměstnání nebo domov, aby sloužil potřebám naší země a svých bližních. Ve svém okolí nebo po internetu, v jedné z tisíců dobrovolnických skupin. Vidět to, to je něco neuvěřitelného.

Hřeje mě u srdce, když vidím, jak lidé v celé zemi, včetně těch, kdo fakt nemají na růžích ustláno a mají velice tvrdý život, pomáhají. Jak všichni rozumně a bez hysterie reagují na situaci a zároveň se snaží, jak jen to jde, pokračovat ve svých životech, sebe i své rodiny, a také už myslet dopředu.

Epidemii koronaviru společně zastavíme, jen když si budeme důvěřovat. Každý z nás teď musel výrazně změnit svůj každodenní život. Vím, je to těžké. A věřím, že už brzy uvidíme účinek všech vládních opatření.

Chci vám ještě jednou poděkovat z celého srdce za trpělivost, s jakou jste přijímali denně nová a nová opatření, která jsme jako vláda museli přijmout. Vím, že to pro vás a vaše blízké nebylo a není jednoduché. A je možné, že tato opatření budou trvat déle, než jsme si původně mysleli. Říkám to otevřeně. Takhle to je. Ale nebojte se! Jsme v tom společně a já jsem tu pro každého z vás kdykoliv. Společně jsme se této krizi postavili a společně to určitě zvládneme!

A vyjdeme z téhle krize ještě silnější a lepší jako lidé, i jako národ.

Schodek rozpočtu se zvýší na 200 miliard

Vláda schválila kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Návrh novely zákona o státním rozpočtu podle úřadu reaguje na předpokládaný pokles zejména daňových příjmů a vytváří prostor pro vyšší výdaje k zajištění zdraví obyvatelstva, k zachování vysoké zaměstnanosti a omezení negativních dopadů na ekonomiku a sociální oblast. Novelu by měla projednat sněmovna na úterním mimořádném zasedání.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu by měly letos činit nově 1,488 bilionu korun a výdaje 1,688 miliardy korun. Příjmy tak proti původnímu plánu klesly o 89,8 miliardy korun, naopak výdaje stouply o 70,2 miliardy korun.

Hlavní změnou u výdajů je navýšení vládní rozpočtové rezervy o 59,3 miliardy korun na operativní využití k řešení dopadů šíření koronaviru. Původně činila rezerva 4,9 miliardy korun. "Vzhledem k tomu, že aktuální situace a odstraňování jejích následků bude dlouhodobějšího charakteru, není v tuto chvíli možné s jistotou určit, kolik finančních zdrojů bude která složka záchranného a bezpečnostního systému státu vyžadovat, ani jaké další požadavky na výdaje státu způsobené aktuální situací vzniknou. Způsob poskytování nezbytných zdrojů z vládní rozpočtové rezervy prostřednictvím projednání a rozhodnutí vlády zajišťuje potřebnou flexibilitu," uvedlo ministerstvo financí.

Dále novela zvyšuje dávky na nemocenské pojištění o deset miliard korun a výdaje na obsluhu státního dluhu o pět miliard korun z původních 43,8 miliardy korun.

Ministerstvo financí již oznámilo, že schodek rozpočtu chce financovat především prodejem státních dluhopisů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve upozornila, že situace Česka je v tomto ohledu díky nízkému zadlužení dobrá. Navíc letos Česko čeká podle ní nejnižší objem splátek předchozích dluhů od roku 2010, zhruba 200 miliard korun.

V pondělí pak ministerstvo financí oznámilo, že v dubnu plánuje vydat státní dluhopisy za 33 miliard korun. V prosinci plánovalo za celý letošní rok vydat střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy na domácím trhu za minimálně 120 miliard korun.

U příjmů ministerstvo počítá s poklesem daňových příjmů o 55,7 miliardy korun kvůli omezení výkonu ekonomiky. "S ohledem na plánované prominutí záloh na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti u OSVČ a na předpokládaný pokles tempa růstu mezd a platů v ekonomice, počítá novela státního rozpočtu s nižšími příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, a to o 25 miliard korun," uvedl resort.

Zároveň rozpočet podle Schillerové letos nemůže počítat s výnosy z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G za sedm miliard korun. Rovněž příjmy rozpočtu ministerstvo financí snížilo o 1,5 miliardy korun kvůli výpadku části dividend od Letiště Praha.

Dále také bude letos odložen nákup některé vojenské techniky za 2,9 miliardy korun a ministerstvo sníží výdaje na dotované jízdné pro seniory a studenty o 1,5 miliardy korun.

"Chtěla bych ubezpečit, že důchody zůstanou v nezměněné výši. V tomto ohledu bych chtěla, aby byli všichni klidní. Zvýšení schodku nám má pomoci pokrýt zvýšené náklady státu, které musíme investovat do firem a lidí tak, abychom udrželi zaměstnanost a firmy, které jsou na tom nejhůře," uvedla Schillerová.

Ministerstvo financí v rámci aktualizace makroekonomické prognózy vypracované kvůli změně rozpočtu odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,1 procenta. Na počátku února, před propuknutím pandemie koronaviru, odhadovalo letos růst ekonomiky o dvě procenta.

"Za předpokladu, že se epidemii podaří v průběhu druhého čtvrtletí zvládnout, by měla česká ekonomika v prvním a zvláště druhém čtvrtletí 2020 vykázat mezičtvrtletní propad. Ve druhé polovině roku 2020 by se měla začít ekonomická aktivita oživovat," uvedlo ministerstvo. Dodalo, že minimálně třetí čtvrtletí však bude ještě tlumeno vývojem v nejvíce zasažených evropských ekonomikách, v nichž se zřejmě projeví finanční problémy domácností a podniků.

Ministerstvo financí dále letos počítá s růstem nezaměstnanosti z loňských dvou procent na 3,3 procenta. 

Státní dluh ke konci letošního roku stoupne podle odhadů ministerstva financí na 1,84 bilionu korun z loňských 1,64 bilionu korun. Původně úřad počítal letos s růstem dluhu jen o původně plánovaný schodek rozpočtu 40 miliard korun, tedy na 1,68 bilionu korun.

"Vzhledem ke změně schodku dojde i k celkovému nárůstu zadlužení o 200 miliard korun na 1840 miliard korun, tedy z loňských 29,1 procenta HDP na 33,2 procenta HDP. Z hlediska mezinárodního srovnání stále zůstane Česká republika mezi fiskálně nejdisciplinovanějšími ekonomikami EU, a to i bez zohlednění pravděpodobného zhoršení u referenčních států," uvedl úřad.

Kurzarbeit i pozastavení EET

Vláda schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady koronavirové krize a bránit propouštění. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem programu je firmám dotovat mzdy zaměstnanců, aby nepropouštěly," uvedla Maláčová.

Kurzarbeit obsahuje program na ochranu zaměstnanosti Antivir, který připravilo ministerstvo práce. Náhrady pro lidi v karanténě a příspěvek na mzdy v zavřených provozech schválila vláda už minulý týden, v pondělí přijala tři zbývající podpory. Pokud firma nemůže přidělovat práci lidem, protože minimálně 30 procent jejich kolegů je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 procent plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 procent svého příjmu. Stát by měl uhradit 50 procent. Polovinu by měl platit i při výpadku produkce kvůli poklesu poptávky, kdy zaměstnanec pobírá minimálně 60 procent výdělku.

Podle Maláčové se nyní stanoví přesná pravidla. Program se vyhlásí 1. dubna. Zatím platí pro březen, pak bude ale pokračovat, dodala ministryně. Vláda podle ní ve středu projedná ale ještě "pozitivní motivační bonus" pro firmy, které dál přes nynější překážky plně fungují. Jak by měla tato podpora vypadat, neupřesnila.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí už zmínil, že by kabinet mohl jednat o odpuštění sociálního pojištění. "Navrhujeme po noční diskusi se zaměstnavateli, že pokud firma pojede a bude platit zaměstnancům 100 procent mzdy, tak jsme připraveni jim navrhnout odpuštění jednoho měsíce sociálního pojištění," řekl Havlíček České televizi.

K urychlenému schválení a zavedení kurzarbeitu vyzývali vládu odboráři i zaměstnavatelé. Podle nich se podniky v náhlé koronavirové krizi bez podpory státu neobejdou.

Vláda rovněž schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku od března do srpna. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Návrhy zákonů by měla v úterý projednat sněmovna. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2544 korun a na zdravotní pojištění 2352 korun.

"Definitivně bude odpuštěno zhruba 30 000 korun," uvedl Havlíček.

Minimální záloha na sociální a zdravotní pojištění činí měsíčně 4896 korun, za šest měsíců je to 29 376 korun.

Opatření má zmírnit negativní dopady koronavirové krize na drobné podnikatele. Česká správa sociálního zabezpečení na konci loňska evidovala 705 627 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které měly podnikání jako hlavní činnost a musely hradit zálohy na důchodové pojištění. Podle ministestva práce minimální platby posílají asi tři pětiny z nich.

Resort uvedl, že živnostníci s vyšší než minimální zálohou nemusí platit celou částku. "V ročním vyúčtování příští rok pak zpětně doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a tím, co skutečně měli odvádět," uvedlo ministerstvo práce.

V podkladech k návrhu zákona ministerstvo práce uvedlo, že půlroční odpuštění záloh znamená výpadek asi 18,1 miliardy korun.

Počítalo ale s tím, že by osoby samostatně výdělečně činné od března do srpna neplatily veškeré zálohy. Schválený návrh se týká ale odpuštění minimálních sociálních záloh.

Vláda v pondělí také jednomyslně schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována. V pondělí to uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh, který je třeba upravit zákonem, v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání.

Ministerstvo financí již dříve plánovalo fakticky odložit start třetí a čtvrté fáze EET tím, že by neprovádělo kontroly. To byl ale podle ministerstva krok, který vycházel z aktuální situace a jeho cílem bylo omezit návštěvy finančních úřadů. "S ohledem na další vývoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů. Z tohoto důvodu přistoupilo ministerstvo financí k dočasně úplnému pozastavení EET," uvedlo ministerstvo financí v neděli.

Vláda také schválila další daňová opatření ministerstva financí na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru, tzv. liberační balíček II. Jde například o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů u fyzických i právnických osob. Firmy budou také moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně a ministerstvo financí plošně promine pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo úhradu daně.

Maturity jen do června, jinak vůbec, navrhuje Plaga

Maturity by měly být nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy. Na pondělním zasedání to schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Kabinet také souhlasil s tím, aby přijímací zkoušky na střední školy byly nejdříve 14 dnů po otevření škol zavřených kvůli koronaviru. Děti by je měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly. Sněmovna by se návrhy ministra školství Roberta Plagy (ANO) měla zabývat v úterý na mimořádné schůzi.

Pro maturity by mělo být rozhodující datum 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by mohly vyhodnocovat samy školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje. To ale kritizovali například někteří ředitelé středních škol.

Ministerstvo podle Plagy předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit v druhé polovině května. Přesný termín maturit chce ministr vyhlásit až po otevření škol. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, školy by mu dle návrhu měly umožnit komisionální přezkoušení, aby mohl maturitní vysvědčení získat také.

Testy přijímacích zkoušek by podle ministra měly mít stejnou formu a obsah jako v předešlých letech. Děti by je ale měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly.

Ministerstvo školství podle Plagy nepočítá s tím, že by se zkracovaly letní prázdniny. Pracuje se podle něj se scénáři ministerstva zdravotnictví, které počítají s návratem do školy v květnu, nejpozději začátkem června. Podle něj by se tak přijímací zkoušky měly do konce školního roku stihnout. V nouzovém případě, pokud by se školy otevřely až po polovině června, by podle Plagy mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci.

Školy jsou uzavřeny od 11. března do odvolání.

Státní maturity se podle původního plánu měly uskutečnit v dubnu a na začátku května. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se měly konat 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo zhruba 80 000 studentů a k přijímacím zkouškám na maturitní obory přibližně 95 000 dětí.

Termíny závěrečných zkoušek učňů, které se obvykle konají v červnu, by se podle návrhu ministerstva školství mohly upravit podobně jako u maturit. Stejné by u nich mohlo být i náhradní řešení při otevření škol po 1. červnu. Loni šlo k těmto zkouškám zhruba 27 500 učňů.

Pokud nezačne škola do 1. června, maturity nebudou. Prázdniny nezkrátíme, řekl Plaga

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 1236. Během neděle první pacient s nemocí Covid-19 zemřel. Stalo se tak tři týdny od oznámení prvních případů nákazy novým koronavirem v Česku.

Z nemoci se doposud vyléčilo sedm pacientů, testováno bylo celkem 17 377 lidí. Vyplývá to z aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví na webu ke koronaviru.

S nemocí Covid-19 zemřel v neděli večer pětadevadesátiletý senior v pražské Nemocnici na Bulovce. Muž byl do nemocnice přijat 18. března, umístěn byl na standardním lůžku na infekční klinice. Trpěl řadou zdravotních problémů jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor. Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání organismu, uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

Pokud nezačne škola do 1. června, maturity nebudou. Prázdniny nezkrátíme, řekl Plaga