Do očí bijící nepoměr," napsali bývalí centrální bankéři Zdeněk Tůma a Mojmír Hampl ve svém pátečním komentáři pro HN, když porovnali náklady na ochranu lidí před koronavirem s očekávanými ztrátami ekonomiky. Hospodářství kvůli restrikcím, aby se virus nešířil, přijde o 250 miliard, možná i víc, přitom podle bankéřů je "v kontextu českého zdravotnictví cena jednoho roku plnohodnotného života vyčíslena na 1,2 mil. korun". Když dokončíme jejich myšlenku, tak nám exbankéři říkají, že kdyby se nechala epidemie bez omezení řádit a v jejím důsledku pomřelo třeba tři tisíce lidí, protože tolik jich podle nich zemře na běžnou chřipku, přijde nás to při záchraně například 20 let života jedné osoby na 72 miliard. A to se tedy zřejmě vyplatí. Nevyplatí.

Zaprvé, už otázka, jestli se drastická opatření proti šíření nákazy, jak bankéři píší, vyplatí v porovnání s hodnotou lidského života, je zvrácená. Lidský život lze vyčíslit u soudu, když řeší odškodnění pozůstalých či obětí trestného činu. Ale ptát se: co když ztratím peněženku, když budu pomáhat umírajícím či lidem v ohrožení? Vyplatí se mi to? To ve vyspělé a solidární společnosti nedává smysl.

Zadruhé, nelze srovnávat závažnost pandemie koronaviru s epidemiemi chřipky, jak to v textu dělají. Šlo to na začátku března, když jsme ještě neviděli tisíce mrtvých během 14 dní v Itálii a jinde. Na samotnou chřipku navíc u nás nezemřou ročně tři tisíce lidí, ale podle Státního zdravotnického ústavu jen desítky, u dalších zhruba 1500 mrtvých je chřipka "jen" přitěžující okolnost. V novodobé historii se v Evropě prostě nestalo, že by pohřební ústavy nestačily odvážet mrtvé, nestíhala krematoria ani hřbitovy jako v Itálii. Ne, není to chřipka.

Zatřetí, masa nemocných a mrtvých by rozložila celé zdravotnictví, část ekonomiky a zbytek by dorazil přeliv potíží na naši otevřenou ekonomiku ze zahraničí. Takže ano, ušetřili bychom možná sto miliard, ale přišli bychom o důvěru, že nežijeme v ultrakonzervativním státě s kulturou předminulého století, kde se hodnota života poměřuje cenou auta.

Související

Komentáře ke článku

Jana Kotalova 23.03.2020 06:24
Takovehle komentare by mely vychazet jen na facebooku, kde to stado olajkuje, nikoliv na HN, kde ctenari mysli. Cetla jste vubec ten clanek? "Epidemie koronaviru bude dávno pryč, ale z tohoto ekonomického harakiri se budeme vzpamatovávat ještě hodně dlouho. A nemluvíme teď jen o Česku, ale o celém vyspělém světě, který reaguje na paniku budící slovo koronavirus obdobně. Limitům zdravotního systému jsme se rozhodli obětovat celou ekonomiku. Máme značné pochyby o tom, že rizika koronaviru jsou opravdu tak velká, aby vládu opravňovala k tak významným zásahům a vynaložení takových finančních prostředků bez diskuse a časového omezení." BEZ DISKUSE A CASOVEHO OMEZENI, chapete? Chapete, o co autorum vubec slo? Nikoliv o pocitani, kolik stoji zivot cloveka za rok, ale o to, co se tu ted deje a co nas bude zrat jeste roky, nez se z toho vyhrabeme. A pokud se nezacne radne (=mimo fanatismus Primuly) diskutovat o tom, kdy to harakiri ukoncime, tak mozna desetileti. A pak se mozna po pul roce, az nekdo konecne udela dobry, spolehlivy a rychly test, prijde na to, ze smrtnost je mensi nez u chripky, protoze to 99% lidi proste prechodilo. Nemame data, ktera by jakekoliv zavery potvrzovala. A prvni, co se objevuji (Italska hygiena) ukazuji spise na banalni nemoc, nez zabijaka...
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru