Na umělé inteligenci stojí třeba vyhledávače Google či Seznam.cz, neobejdou se bez ní systémy pro řízení autonomních aut, člověka předčí v překladu psaného či mluveného slova do různých jazyků. Světovými lídry v oboru jsou Spojené státy a Čína. Také Česko ovšem v oblasti nazývané často jen zkratkou AI (z anglického artificial intelligence) boduje.
Svědčí o tom příběhy firem a lidí, kteří byli nyní za své loňské počiny oceněni v druhém ročníku soutěže AI Awards. Cílem klání je odvětví umělé inteligence v Česku více zviditelnit. Pořadateli soutěže je firma Economia, vydavatel HN, a společnost Aspen.PR. Porota AI Awards složená ze zástupců akademické obce a byznysu udělila ceny v celkem osmi kategoriích.
Studentem roku se stal Filip Široký, který ve svých 20 letech dokázal získat stáž v prestižním urychlovači částic, švýcarském CERN. "Nejprve jsem tam pracoval na umělé inteligenci, která hledala anomálie v datech z obřího detektoru částic, jenž váží 14 tisíc tun. Cílem bylo v datech rozpoznat, zda jsme objevili novou částici a nové principy fyziky, nebo zda nejde jen o chybu v části detektoru," vysvětluje dnes 23letý vědec.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru