Letos v lednu klíčový čínský spojenec v Česku Jaroslav Tvrdík oznámil, že se vztahy obou zemí výrazně zhoršily. Tento týden se ale situace otočila. Postavami této změny jsou kromě Tvrdíka i prezident Miloš Zeman a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jejich intervence vedly k tomu, že Česko během několika dní získalo nedostatkové ochranné pomůcky za miliardu, které zdravotníci i policisté potřebují v boji s koronavirem − nákazou, jež se do Evropy dostala právě z Číny. "Z mého pohledu je zázrak, že se to povedlo," komentoval Hamáček v rozhovoru pro HN první dodávky pomůcek.

Předseda ČSSD Hamáček má se spolustraníkem Tvrdíkem blízké vztahy. Není to tak dlouho, co spolu byli na zápase fotbalové Slavie, patřící čínskému státnímu konglomerátu CITIC Europe Holdings, v jehož představenstvu Tvrdík sedí a plně zodpovídá právě za Slavii. Kromě toho je i šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, a byl tak pro Hamáčka první volbou, komu volat, když se minulou sobotu zapojil do shánění respirátorů a roušek. Ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) se nepodařilo pomůcky získat včas a lékaři už minulý týden varovali před šířením nákazy.

První pomůcky dorazily z Číny již tento týden. Hamáček řekl, že se to podařilo především díky Zemanovi, který se sice na nákupu přímo nepodílel, ale jeho dobré vztahy s Čínou pomohly. "Česko-čínská komora v čele s Jardou Tvrdíkem odvedla obrovský kus práce, další zajistila česká ambasáda v Pekingu, která řešila byrokracii," uvedl Hamáček na otázku, kdo se do jednání zapojil. Ministerstvo obrany zajistilo velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který další pomůcky dopraví. "Začali jsme to řešit v sobotu a během šesti dnů přiletí první dodávka. Některá povolení zaberou v Číně sedm dní. My jsme je ale získávali v řádu hodin," popisuje ministr.

Z Hamáčkova vyjádření vyplývá, že Česko se v porovnání s ostatními zeměmi dostalo k respirátorům snáze. Nabízí se však otázka, jestli za to Čína nebude něco chtít. Například by mohlo jít o podporu některých čínských politických rozhodnutí či zmírnění kritiky, kterou čeští politici této zemi adresují v souvislosti s praktikami tamní komunistické vlády. "Jediné, co jsem z čínské strany slyšel, byla slova podpory a pozitivní reakce na naše žádosti. Nic po nás nechtěli," odmítl Hamáček, že by Peking měl na oplátku nějaké požadavky.

Související

Dva miliony respirátorů, pět milionů roušek, ochranné brýle a ochranné obleky dorazí v sobotu na letiště v Pardubicích. Další letadla dorazí na začátku příštího týdne a jiná na konci března. Z Číny ve středu dorazilo také 150 tisíc dosud nedostatkových rychlotestů na koronavirus a vnitro má podepsanou smlouvu na dalšího půl milionu testů.

Hamáček předpokládá, že vybavení Česko využije, protože problémy s nákazou do dvou týdnů nezmizí. Opatření vlády podle něj ale mírní dopady − nakažených nepřibývá tak rychle jako třeba v Itálii. "Zatím to vypadá, že jsme už z těch nejhorších scénářů venku," uvádí ministr.

Navzdory tomu ale budou dopady na ekonomiku vážné. Třeba odborový předák Josef Středula ve čtvrtek vyzval kabinet k razantním krokům a varoval, že český HDP může klesnout o šest procent. "Nemyslím si, že takové výroky mají smysl. Jde o scénáře, které se buď potvrdí, nebo nikoli, ale to nejhorší, co můžeme dělat, je, že budeme lidi děsit k smrti," vytkl Středulovi Hamáček s tím, že vláda bude o dopadech na ekonomiku jednat na krizových štábech i s tripartitou. "Jsem připravený s odbory hovořit a spousta věcí má ratio, ale nemám pocit, že taková debata se má vést přes média," řekl šéf ČSSD.

Vláda podle Hamáčka připraví státní rozpočet na to, že výnosy z daní nebudou tak vysoké, jak kabinet předpokládal. Jestli to znamená zpomalení růstu důchodů či zrušení slev na jízdném, odmítl komentovat. Nevyloučil žádnou variantu. "Vláda musí připravit plán rekonstrukce země, musíme na to najít peníze a říci, jak je použijeme," říká na další z otázek. Celkové dopady zatím Hamáček nechce odhadovat. "Bude to problém a říkám, že je to největší výzva, které tato republika čelí od druhé světové války. Musíme se s tím popasovat."

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru