Spojené státy měly ve čtvrtek přes 10 tisíc potvrzených nakažených a více než 150 mrtvých kvůli pandemii koronaviru Covid-19. Prezident Donald Trump po dvou týdnech opustil názor, že jde o banální záležitost, a naopak zavelel k akci, která nemá v poválečných dějinách USA obdoby. "Jsme v tom spolu. Je to neviditelný nepřítel," řekl Trump novinářům, když oznamoval, že na pomoc ekonomice uvolní bilion dolarů.

Podle všeobecně sdíleného názoru amerických analytiků − byť jej zatím oficiální čísla nepotvrzují − je americká ekonomika už v recesi. V Bílém domě a v Kongresu se horečně vyjednávalo o třetím balíku pomoci, který by Američany zachránil od nejhoršího, jak se postupně utlumuje hospodářská aktivita a Američané podobně jako velká část Evropanů zůstávají v izolaci ve svých domovech. Podle serveru Politico analytici z Wall Street odhadují, že v průmyslových odvětvích, která jsou nyní ohrožena masovým propouštěním, snižováním počtu pracovních hodin nebo nižší mzdou, je až polovina všech pracovních míst. Firmy už začaly propouštět a v průmyslových státech jako Ohio nebo Pensylvánie na pracovní úřady zamířily desítky tisíc lidí s žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa chce proto do ekonomiky napumpovat různými způsoby co nejvíce peněz. Postupně se bude vyjasňovat, jak bude použit už schválený obří balík jednoho bilionu dolarů, z nějž má jít polovina na přímé platby Američanům, 300 miliard dolarů jako půjčky malým firmám, 50 miliard na pomoc leteckým společnostem a zbytek na pomoc dalším sektorům.

20 procent

Až takovou míru nezaměstnanosti může podle Stevena Mnuchina, ministra financí USA, způsobit nynější propad americké ekonomiky vyvolaný epidemií koronaviru.

K tomu, aby americké firmy mohly vyrábět hlavně tolik potřebné plicní ventilace, respirátory a další zdravotnický materiál ve velkém, využil prezident aktivaci zákona o obranné výrobě, známého jako DPA, který umožňuje vládě rychle a cíleně nařídit domácímu průmyslu, aby začal vyrábět potřebné výrobky. Tento zákon, který byl vytvořen v roce 1950 kvůli korejské válce, Trump aktivoval už loni v létě, když chtěl pro elektronickou výrobu vytvořit zásoby magnetů ze vzácných kovů, aby omezil závislost na Číně.

Prezident i republikánská pravice začali brát hrozbu koronaviru jako válečnou výzvu, která bude důležitá pro Trumpovo znovuzvolení. Poté co svoji kampaň nejspíš ukončí Bernie Sanders, slabší ze dvou demokratických kandidátů, se proti současnému prezidentovi v listopadových volbách s největší pravděpodobností postaví bývalý viceprezident Joe Biden. Trumpův tým proto začal podle médií pracovat na tom, aby nynějšího šéfa Bílého domu, který se vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, prodal na podzim voličům jako "válečného prezidenta". Očekává se, že voliči budou Donalda Trumpa hodnotit nejen podle toho, jak zvládne samu epidemii, ale také podle jejích ekonomických následků. Bailout, tedy záchrana ohrožených firem státem, přestal tak být i pro republikány, požadující co nejmenší roli státu, v časech koronaviru sprosté slovo.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru