Kvůli epidemii koronaviru už musela vláda přistoupit k razantním opatřením, jako je povinné nošení roušek nebo omezený pohyb na veřejnosti. Jsou zavřené školy, restaurace i část obchodů. Podle imunoložky Zuzany Bílkové nás však největší nápor epidemie teprve čeká. Přestože nákaza podle ní dolehne na většinu národa, říká, že restrikce a další opatření mají smysl. "Viry jsou po nás největším nebezpečím," říká profesorka z Fakulty chemicko - technologické Univerzity Pardubice.

HN: V jaké fázi epidemie se Česko nyní nachází?

Jsme na úplném začátku. Je to opravdu teprve náběh a počty budou ještě stoupat. Hodně důležité bude to, čemu říkáme promořenost, neboli kolik lidí už chorobu prodělalo. Teď nemáme skoro nikoho, kdo by nemoc prodělal. Přitom tito lidé jsou ti, kteří už dále nebudou infekci přenášet. Ti ostatní, což jsme nyní v České republice téměř všichni, jsme rizikem, že infekci přenášíme. Vir se zdá být velmi infekční, vypadá to, že postihne skoro každého z nás. Mám přitom informace, že skoro dvě třetiny lidí nebudou mít vůbec žádné příznaky, takže ani nepoznají, že s nemocí přišli do styku. Jejich imunitní systém okamžitě zasáhne, přesto mohou být 10 až 14 dní infekční a nevědomky nemoc šířit dál. Takhle to ale funguje u všech virových infekcí, které se šíří kapénkovým způsobem.

HN: Takže si nákazou projdeme takřka všichni?

Drtivá většina. Naznačují to i první studie. Mezi těmi, kdo infekci zdánlivě neprodělali, je mnoho těch, kteří ji ve skutečnosti prodělali bez jakýchkoliv příznaků. Dá se to však zpětně zjistit, protože v jejich těle jsou specifické protilátky proti koronaviru. Teď se proto dodatečně zpětně mapuje výskyt viru.

HN: Kdy můžeme očekávat vrchol křivky, která sleduje počet prokázaně nakažených?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru