Britský premiér Boris Johnson vyzval občany, aby omezili vzájemné kontakty jen na nejnutnější míru. Školy, obchody, bary a restaurace ale zůstávají otevřené a ani akce s velkým počtem lidí vláda nezakázala. Britský přístup k šíření koronaviru se tak stále zásadně liší od toho, který zvolila velká většina zemí světa.

Česko či Itálie svým občanům rovnou zakázaly volný pohyb, v Belgii, Rakousku nebo některých amerických městech jsou zavřené školy, obchody a restaurace. Velká Británie ale počítá s tím, že onemocní většina lidí v zemi.

"Očekáváme, že virem se během příštích 12 měsíců nakazí až 80 procent populace," stojí v tajné zprávě agentury Public Health England, která má jako součást ministerstva zdravotnictví na starosti opatření ke zlepšování zdravotního stavu Britů. Agentura podle dokumentu, který získal deník Guardian, očekává, že téměř osm milionů lidí na ostrovech bude muset kvůli nákaze ležet v nemocnici. Na koronavirus v zemi podle různých odhadů zemře zhruba 320 až 530 tisíc lidí.

Vláda už dříve vyhlásila, že jejím cílem je oddálit vrchol počtu nemocných až do léta, kdy oproti zimě a jaru klesá počet lidí, kteří potřebují péči. Zdravotnictví tak má k dispozici více kapacit. Vyzvala, aby lidé, kteří pocítí příznaky chřipky, zůstali dva týdny v izolaci, což platí i pro občany z jejich okolí. Na rozdíl od ostatních států ale nepřistoupila například k uzavírání škol.

Proti tomuto přístupu v otevřeném dopise protestovalo více než 200 vědců. Podle nich je "ohroženo mnohem více životů, než je nutné". K jejich kritice zavdal příčinu i Johnson výrokem, že "mnoho dalších rodin předčasně ztratí své milované".

Premiér zdůrazňuje, že se ohledně koronaviru řídí radami expertů. Vědci, kteří vládě radí, zdůraznili, že snaha přísně omezit kontakty mezi lidmi může být na škodu. Nemoc by sice nyní zmizela, ale příští rok by se mohla vrátit znovu, aniž by vůči ní měli lidé vypěstovanou imunitu. Pokud se však velká část populace nakazí teď, měla už by posléze být vůči nemoci odolná, vysvětlil Patrick Vallance, hlavní vědecký poradce vlády.

Zmíněných více než 200 vědců takový postoj odmítlo jako nezodpovědný. "Mohlo by to fungovat jedině tehdy, pokud by se podařilo rozprostřít miliony případů nakažených během relativně dlouhé doby, aby naše zdravotnictví nezkolabovalo," prohlásil profesor Willem van Schaik z Univerzity v Birminghamu. Dosavadní analýzy ale ukazují, že zdravotnický systém může mít velké problémy miliony nemocných, kteří budou potřebovat hospitalizaci, zvládnout.

Ministerstvo zdravotnictví namítlo, že získání imunity není výslovným cílem britského přístupu. A zdůraznilo, že všichni, kteří se cítí být nemocní, musí zůstat v karanténě. Podle médií se taky vláda chystá nařídit lidem starším 70 let, kteří jsou nemocí nejvíc ohroženi, několikaměsíční pobyt v izolaci.

Část médií také tvrdí, že ve vládě začínají převažovat pochyby, jestli se ohledně koronaviru rozhodla správně. Prý se tak akce s velkou účastí lidí přece jen chystá zakázat, přestože premiér Johnson původně tvrdil, že by to nemělo téměř žádný efekt.

Momentálně se zdá, že Britové příliš nevěří tomu, že by strategie jejich vlády byla správná − podle průzkumu pro deník Sunday Times si většina lidí přeje, aby vláda v zemi vyhlásila nouzový stav.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru