Vědci v Izraeli během několika dní oznámí, že dokončili vývoj vakcíny proti koronaviru, tvrdí izraelská média. Podle deníku Ha'arec se vědcům v Institutu pro biologický výzkum podařil zásadní průlom ve snaze o vývoj vakcíny. I v případě, že by se informace potvrdila, bude trvat ještě řadu měsíců, než se dostane na trh.

Izraelské ministerstvo obrany, které s institutem úzce spolupracuje, zprávu nepotvrdilo. "Institut postupuje podle běžného pracovního plánu a bude to ještě trvat. Snahou o vyvinutí léčebné látky proti viru se nyní v institutu zabývá více než 50 zkušených vědců," uvedlo ministerstvo. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu institutu, který podléhá izraelskému úřadu vlády, nařídil vyčlenit pro práci na vakcíně všechny dostupné zdroje.

Čína popsala genetickou strukturu viru a poskytla informace o ní do mezinárodních vědeckých databází. Na základě toho, stejně jako na základě vzorků odebraných nakaženým lidem, začala vakcínu vyvíjet řada vědeckých týmů po celém světě. "Drtivá většina firem, které v oboru něco znamenají, se tomu už věnuje. Vyvíjejí vakcínu nebo testují už existující léky na chřipku, žloutenku nebo HIV," řekl týdeníku Ekonom Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Kynčl připomíná, že antivirové přípravky obvykle bývají přesně cílené proti konkrétnímu viru. Přesto ale podle něj není vyloučené, že proti koronaviru by mohla zafungovat některá z již existujících vakcín. "Například léky profesora Antonína Holého na HIV či žloutenku byly vyvíjeny jen pro jedno onemocnění a ukázalo se, že fungují také na druhé," říká Kynčl.

Související

Americká biotechnologická firma Moderna už koncem února oznámila, že se jí vývoj vakcíny podařilo úspěšně dokončit. Okamžitě poté vakcínu odeslala americkému Národnímu institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID), který provede testy, zda skutečně jde o účinnou látku. Toto zkoumání by mělo skončit v létě.

I poté ale budou potřeba nejspíš další měsíce testů, například ohledně toho, zda látka nemá nežádoucí vedlejší účinky. Teprve poté by se mohla rozjet výroba a distribuce léku. "Bude trvat nejméně rok a půl, než budeme mít vakcínu, kterou budeme moci použít," prohlásil Anthony Fauci, ředitel NIAID. Některé jiné odhady jsou optimističtější a tvrdí, že vzhledem k tomu, že vývoj léku je nyní celosvětovou prioritou, mělo by být možné ho vyvinout, otestovat a dát do výroby rychleji. I tak je ale jasné, že lék na koronavirus nebude k dispozici ještě řadu měsíců. "Bohužel to nebude záležitost týdnů či měsíců," potvrzuje epidemiolog Kynčl.

Vývoj nových vakcín obvykle trvá velmi dlouho. Většinou jde o pět až patnáct let, řekl časopisu Wired odborník na vakcinologii Jon Andrus, profesor na americké Univerzitě George Washingtona. Důvodem je hlavně nutnost provést velké množství testů, které vyloučí případné negativní účinky nové vakcíny na lidi. "Aby bylo možné uvést na trh lék během jednoho až dvou let, bude to vyžadovat skutečně herkulovské úsilí," tvrdí Andrus.

Úspěšně dokončený vývoj vakcíny by nejen skoncoval se současnou pandemií koronaviru, ale také by předešel jejímu opakování v příštím roce. Někteří experti už varovali, že pokud nebude mít lidstvo vakcínu k dispozici, nákaza se bude za rok během zimy šířit ještě rychleji než letos.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru