Mikrobiologická laboratoř Fakultní nemocnice v Motole patří mezi deset pracovišť, kde se v Česku testují vzorky na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2.

Virolog Petr Hubáček je mezi těmi, kdo zde z biologických vzorků extrahují genetické informace virů. Ve speciálním roztoku podle jejich chování pozná, že se jedná o hledanou nákazu. V Motole, kde mají sedmileté zkušenosti s prací s různými koronaviry, dosud měly všechny testy na jejich nový druh negativní výsledek. Podle Hubáčka je ale otázkou času, než i k nim vzorek od nakaženého člověka dorazí. Zároveň předpokládá, že mírné oteplení v jarních měsících nepomůže šíření infekce zastavit. To může způsobit až letní horko, ačkoli je znám i druh koronaviru, jenž se rozšířil z arabského světa.

HN: Jak koronavirus jako virolog vnímáte? Řada lidí ho stále přirovnává k sezonní chřipce.

K ucelenému hodnocení je stále málo dat. Ten virus je určitě velmi nebezpečný u rizikových skupin, tedy u lidí, kteří mají plicní či srdeční onemocnění nebo například nedobře fungující imunitní systém. To se ale týká všech virových respiračních onemocnění. I chřipka umí být život ohrožujícím onemocněním. Zatím je brzy na to říci, zda je koronavirus těžší nebo mírnější onemocnění než chřipka. Platí to, co obecně, tedy že riziková populace by se mu měla snažit vyhnout.

HN: Co tato virová infekce v těle člověka způsobuje? Proč je schopná zabít?

Při rozmnožení virů dochází k poničení plicní tkáně a k různě velkým otokům plic. Když si to představíte mechanicky, zatímco zdravé plíce jsou plné vzduchu, při otoku jsou plné vody, ztěžknou a člověku se hůře dýchá, protože dochází ke špatnému okysličování krve. Svým způsobem je v plicních sklípcích také méně prostoru. Zároveň se zvýší odpor v krevním řečišti, takže srdce pumpuje proti většímu tlaku. Má-li tedy někdo hůře fungující srdce, může být odpor v plicním řečišti takový, že srdce pumpovat krev proti němu už nezvládne.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru