Není skladem, nemáme, nelze ani objednat, napište se do pořadníku. Takové odpovědi dostane většina lidí, kteří se v současné době pokusí koupit v e-shopu či přímo v obchodech a lékárnách roušky, respirátory a dezinfekční prostředky na ruce.

Kompletně vyprodaná je například firma Nanospace. Její antivirové roušky zmizely téměř okamžitě už po první tiskové konferenci vlády, tedy 1. března, kdy kabinet oznámil průnik nemoci Covid-19 do Česka. A další zatím nejsou. "Zásoba je vyčerpaná," říká za výrobce mluvčí Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Pavel Malúš. Paradoxem je, že lidé nevzali útokem na e-shopu jen roušky, ale i lůžkoviny s obsahem nanomateriálů chránící alergiky proti roztočům. Lidé si je doma rozstříhali a ušili si z nich roušky sami. "Do konce února se zákazníci ptali − koupili jsme si polštář, jak je možné ho dezinfikovat? Brali jsme to jako kuriozitu. Jenže po první tiskovce vlády ke koronaviru se zájem o lůžkoviny strhl jako lavina," popisuje Malúš. Celá zásoba byla vyprodána mezi 16. a 18. hodinou ještě ten den. Asociace nicméně upozorňuje, že šití roušek z prostěradel s nanovrstvou není nejlepší nápad. Materiál pro lůžkoviny není testován na použití pro roušky, nanovrstva je v lůžkovinách navíc na některých místech lepená, což pro masku na obličej není vhodné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru