Vlna fám ohledně choroby Covid-19 způsobované novým koronavirem zaplavila sociální sítě. Některé jsou vlastně jen vtípky a šanci na to, že jim někdo uvěří mají nulovou. Objevila se ale i kategorie informací, která je mnohem nebezpečnější. Dva příklady. Koronavirus prý vyvinuli Američané jako biologickou zbraň, píše se na oficiálním serveru ruské armády. V Česku pak zaznamenalo ohlas video, v němž známý astrolog líčí, že koronavirus vznikl už v roce 2003 a že jeho současná epidemie je byznysplánem, na němž má vydělat farmaceutický průmysl. U takových zpráv řada lidí váhá a minimálně si poutání na ně rozklikne, proto se také tak dobře po internetu šíří.

Jako politici čím dál víc apelují na odpovědnost občanů při dodržování karanténních i hygienických opatření, měli by stejně důrazně vyžadovat maximální obezřetnost při šíření a příjmu informací. Sociálními sítěmi, řetězovými maily i bulvárem poletuje spousta zavádějících rad, které mohou současnou válku s koronavirem zmařit. Jako když řada Íránců uvěřila fámě, že proti koronaviru zabírá pití alkoholu, a důsledkem je série otrav metylalkoholem. V klasické válce stát obvykle nařizuje přísnou informační cenzuru. Tak extrémní ořezání svobody slova ale nežádejme, bylo by nesmyslné i riskantní. Jenže existují případy, kdy je fáma o koronaviru využívána i jako zákeřná zbraň, která může opravdu "zranit" a mít nečekané následky pro společnost. Koluje třeba dezinformační mail dráždící seniory, že lék na koronavirus existuje, ale vlády jej záměrně nechtějí občanům dávat.

Proto by nějaký účinný nástroj na potírání dezinformací neškodil. Dobře zareagoval Facebook, který přikročil k přednostní nabídce zpráv od Světové zdravotnické organizace pro ty, kteří hledají seriózní informace o koronaviru. Štěstím v neštěstí je fakt, že v současnosti jsou lidé v Česku bombardováni tak razantními a přitom pravdivými informacemi že "šťavnaté" fake news jsou vedle toho někdy nudným čtením.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru