Před týdnem bylo v Česku nakažených koronavirem jen pět, v úterý už 40 a očekává se, že další budou přibývat. Skokovému nárůstu mají zabránit ochranná opatření nařízená vládou, včetně karantény pro Čechy přijíždějící z Itálie, nejvíce zasažené země v Evropě. Epidemiolog Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví, řekl v neděli večer HN, že si virus zatím Češi nepředávají mezi sebou, nakazili se v zahraničí nebo od svých blízkých. (V úterý ráno v době publikace rozhovoru vyšlo najevo, že je evidovaný případ šíření viru na českém území - pozn. red.) Prymula také řekl, že zdravotnictví zatím má dostatek nemocničních lůžek s umělou plicní ventilací. To je klíčové pro přežití asi 20 procent pacientů s nejtěžším průběhem nemoci. Prymula varuje, že boj s epidemií potrvá několik měsíců.

HN: Nemocných může být brzy přes stovku, začne být problém sledovat jejich pohyb a vyšetřovat lidi, kteří s nimi byli v kontaktu. Co pak bude následovat?

Zatím se snažíme nakažené sledovat, trasovat. Pokud bude nárůst pravidelný jako dosud, nebude potřeba zpřísňovat režim. Nedochází tu zatím k přenosu viru uvnitř země. Všechny pacienty jsme zachytili hned na začátku s dovezenou nákazou nebo mezi rodinnými příslušníky nakažených. Kdybychom ale zaznamenali skokový nárůst ze dne na den, jako to bylo v Německu nebo v Itálii − třeba 50 nových případů za den −, pak už by trasování byl problém. Pokud by denně přibývalo 10 až 15 lidí, tak jsme to ještě schopni dělat. Trochu kopírujeme model Singapuru, snažíme se izolovat všechny nakažené, kteří přijedou ze zahraničí.

HN: A kdyby skutečně ke skokovému nárůstu došlo?

To bychom pak najeli na systém mitigování, oslabování epidemie. Učinili bychom opatření, která by měla zabránit masovému šíření − tedy zákaz veřejných akcí, ne jen akcí nad pět tisíc lidí, ale i omezení shromažďování. Podobně, jako to dělá Itálie uvnitř karanténní zóny − omezení provozu restaurací, zavírání kin a podobně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru