Přechod od národní měny k euru by Česko mělo zvládnout snadněji než například nové členské země Evropské unie. Pro ně je to jedna z nejdůležitějších ekonomických a politických změn, zatímco zdejší ekonomika se k tomu nechystá. V bližší nebo vzdálenější budoucnosti ji však přijetí společné měny čeká, země se k tomu zavázala vstupem do unie před šestnácti lety. V posledních letech se ale ukazuje, že cesta k euru může mít i jiné zádrhele, než je nezájem veřejnosti a politiků.

Ztráty jako obrana proti euru

Když v září 2013 řešilo sedmičlenné vedení České národní banky dilema, zda spustit či nespustit umělé oslabování koruny čili přistoupit k takzvaným intervencím, objevil se v diskusi mezi bankéři i jeden překvapující argument: Česko by si kvůli intervencím mohlo vytvořit překážku pro přijetí eura.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

11.03.2020 13:02
Já nevím, proč na začátku článku je citovaný p Hampl, který říká, že ztráta je bariérou a na konci je citován stejný pán, který říká, že není bariérou. co tomu pánovi změnilo názor?
Redakce iHNed - person#15772920 11.03.2020 14:04
Odpověď autora článku: Hampl říká, že by ztráta ČNB pro vstup do eura problém být neměla. A kdyby byla, byl by dvojnásob proti. Tím komentuje svůj předchozí výrok z roku 2013.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru