Představte si hypotetickou situaci, že přijde epidemie viru, který napadá pouze dospělé ženy, jež musí na pár týdnů ulehnout (vir není smrtící). Co se stane?
Bráno z prvního ekonomického pohledu vůbec nic. Ve vedení velkých podniků jsou v Evropě z 93 procent muži, v České republice je poměr vychýlený ve prospěch mužů ještě daleko víc. V parlamentech i vládách většiny evropských zemí zasedají muži. Finanční sféru včetně měnových a akciových trhů ovládají muži. Muži − pracující i v důchodu − také mají víc peněz, takže si mohou koupit víc věcí i služeb.
V praxi (a vynecháme oblíbený argument kojení) se ekonomika záhy zastaví. Protože i když jsou ženy v ekonomice (kam patří také zdravotnictví či školství) na těch nejvyšších řídicích funkcích skoro neviditelné, neexistuje sektor ekonomiky, kde by jejich práce nebyla stejně důležitá jako jejich mužských protějšků. Jen je zřejmě ze setrvačnosti hůř placená, a to i na stejných pozicích a za stejných podmínek.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru