Zelení jsou jako meloun, jsou sice zelení zvenku, zevnitř jsou ale rudí," neodpustil si nedávno poznámku Antal Rogán, ministr kabinetního úřadu předsedy vlády Viktora Orbána. Boj proti klimatickým změnám a další environmentální aktivity jsou maďarskou vládou vnímány téměř pokaždé jako překážky na cestě k ekonomickému a průmyslovému rozvoji země. Ani ostatní země V4 ochraně životního prostředí moc neholdovaly − až do té doby, dokud nezjistily, že by z toho mohly kápnout nějaké peníze.

Od chvíle, kdy šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila balíček opatření Zelená dohoda pro Evropu a s ním související dotace, zní celým regionem jediná otázka: Kolik peněz z toho můžeme získat? A budou tyto dotace vypláceny na úkor strukturálních a kohezních fondů nebo peněz ze společné zemědělské politiky? Ve hře je hodně. Podle předběžných odhadů by největší výhody ze zavedení nového mechanismu mělo Polsko. To by mělo dostat okolo 27 miliard eur, včetně dvou miliard z Fondu spravedlivé transformace (Just Transition Fund), kterému se také někdy říká "uhelný fond". Německo by mohlo počítat se 13,4 miliardy, Rumunsko s 10,1 miliardy a Česká republika se 7,8 miliardy eur.

Únorový rozpočtový summit EU naznačil, jak hluboké názorové rozdíly v této oblasti panují. Nejen mezi takzvanou Šetrnou čtyřkou (Nizozemsko, Dánsko, Švédsko a Rakousko) a skupinou zemí nazývaných Přátelé koheze. Ale také co se týče budoucích priorit evropské sedmadvacítky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru