Tiskovka vlády k problému koronaviru připomínala hlášení Rádia Jerevan. "Pokud to někdo nepochopil, tak jsme zakázali účast diváků na mistrovství světa v biatlonu, protože je to akce pro sto tisíc lidí," prohlásil Andrej Babiš. Takže Rádio Jerevan nyní opravuje: Nejde o mistrovství světa, ale o světový pohár. A do areálu se nevejde sto tisíc lidí, ale jen třicet tisíc, takže sto tisíc je součet návštěvnosti za čtyři dny závodu, přičemž zhusta jde o ty samé lidi. Maličkosti, které ale dobře ilustrují chaotičnost v rozhodování, jak nakládat s veřejnými akcemi.

Vláda trvá na tom, že nedovolit účast diváků v Novém Městě bylo správné. Další evropské země (s výjimkou Švýcarska a severní Itálie), byť mají případů koronaviru víc než Česko, přitom zatím účast diváků na sportovních akcích nezakazují. Ví naše vláda něco, co jinde nevědí? Nebo všude kromě Česka politici nezodpovědně riskují? Těžko.

Zmatečnost rozhodnutí Babišovy vlády zvýrazňuje, že k zákazu účasti diváků na jiných sportovních akcích podle ní "není důvod". Na první pohled sice můžeme spatřit jisté ratio v tom, že třeba na derby Sparta−Slavia na rozdíl od biatlonu nepřijede množství zahraničních návštěvníků. Ale když se podíváme do sportovního kalendáře, uvidíme řadu akcí, kde tenhle argument neplatí. Třeba 28. 3. se koná Pražský půlmaraton, obrovská akce, na které značnou část z dvanácti tisíc účastníků tvoří cizinci. A jedna z nejpočetnějších skupin přijíždí tradičně z Itálie, kde jsou dálkové běhy mimořádně populární. S běžci navíc přijíždějí v rámci maratonské turistiky rodinní příslušníci. Množstvím lidí na jednom místě a "mezinárodností" je to akce zcela srovnatelná se Světovým pohárem v biatlonu. Přistupovat k ní o 180 stupňů jinak zrovna racionální není.

Kdyby vládní "Rádio Jerevan" chtělo odvysílat smutnou pravdu, zněla by zřejmě tak, že vláda potřebovala vypadat akčně a rychle v rámci boje s koronavirem něco zakázat. Na ráně byl biatlon. Tak ho prostě odstřelila. A když jí došlo, že je to chyba, bylo už pozdě to vzít zpět.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru