Hospodaření majitelů lesů by v příštích letech nemuselo být závislé jen na prodeji dřeva. Stát by jim měl platit za to, že lesy zadržují vodu, chrání půdu či slouží lidem k rekreaci. Návrh je součástí koncepce státní lesnické politiky, kterou v minulém týdnu schválila vláda. Kvůli klimatické změně a plošnému odumírání stromů v různých částech kontinentu doporučuje takové kroky Evropská unie. V Česku už dokonce existuje ministerstvem zemědělství schválená metodika, která umí celkový přínos lesa převést na peníze. Jejím autorem je tým odborníků vedený profesorem z České zemědělské univerzity Luďkem Šišákem. V rozhovoru pro HN říká, že ji vypracovali hlavně jako ukázku toho, co les přináší a o co by jeho zmizením společnost přišla. Nemyslí si ale, že se to stane:

"My Slované a Germáni si lesů vážíme, je to pro nás přátelská část krajiny. Známe všechny vodohospodářské funkce lesa a vážíme si jich."

HN: Na možné finanční kompenzace pro majitele lesů míří kritika, zda to není od lesnické lobby jen zneužití současné mimořádné kalamitní situace. Je, nebo není?

Plošné vyplácení peněz cítím také jako problém. Když je něco vypláceno paušálně, nedělá to dobrotu, je třeba zohlednit zásluhy, potřebná je diferenciace. Takže kritikům rozumím. Chápu ale i ty, kteří hospodaří s lesy a krajinou a nemohou být dlouhodobě ve ztrátě.

HN: Řada ekologicky orientovaných expertů říká, že les poskytuje služby přírodě i lidem nejlépe, když je v té nejpůvodnější formě, tedy jako prales.

Ano, s tím by dnes mnozí vědci souhlasili. A dokonce i s názorem, že určitý typ hospodaření, orientace lesa jen na produkci dřeva a výnos, ony služby může zhoršovat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.