Kudy vede hranice mezi předběžnou opatrností a kroky, které nadělají více škody než užitku? Někdy je problém ji najít. Švédský lékař Hans Rosling ve světovém bestselleru Factfulness vzpomíná na tragický zážitek ze sedmdesátých let v Mosambiku. Kousek od provinčního hlavního města se objevila neznámá smrtelná nemoc, hrozilo, že půjde o vysoce nakažlivou chorobu. Doporučil proto oblast izolovat. Zavřela se i pobřežní cesta, kudy venkovanky vozily na trh do města zeleninu. Výsledek? Ženy se pokusily blokádu objet po moři, jeden z přeplněných člunů se převrátil, desítky trhovkyň a dětí se utopily. Vzápětí se zjistilo, že nemoc nebyla nakažlivá, šlo o hromadnou otravu způsobenou špatně upravenými batáty. Opatření proti neexistující smrtící epidemii bylo smrtící.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Miroslav Hybler 04.03.2020 16:44
Jen technická - autor knihy Faktomluva a lékař Hans Rosling byl Švéd ..
Redakce iHNed - person#15772920 04.03.2020 18:40
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Chybu jsme již opravili.
Stanislav Kadlec 04.03.2020 11:58
Děkuji. Plně souhlasím jak s pohledem na média tak i na vládu. Premiér se bohužel neštítí dělat si PR i na koronaviru.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru