Na mapě zemí, kde se vyskytla nákaza novým typem koronaviru, přibylo Česko. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) včera oznámil, že dva lidi s pozitivními testy přijala pražská Nemocnice Na Bulovce, třetí se léčí v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Průběh nemoci není ani u jednoho z pacientů závažný. Všichni v nedávné době pobývali v Itálii, která je zatím nejpostiženější evropskou zemí.

Kvůli koronaviru se v pondělí ráno sešla Bezpečnostní rada státu. Rada rozhodla, že světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě bude tento týden bez přítomnosti diváků. O rozhodnutí rady informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na závody ve Vysočina Areně se chystaly desetitisíce fanoušků.

 

"Z mého pohledu je to rozhodnutí Bezpečnostní rady státu a organizátoři se s tím budou muset vypořádat. Vzhledem k tomu, kolik lidí na tu akci mělo přijet, je to preventivní opatření a za mě, já jsem žádnou jinou alternativu neviděl," řekl ČTK Hamáček.

Světový pohár v Novém Městě se bude konat od 5. do 8. března. Během čtyř dnů je na programu šest závodů. Organizátoři očekávali každý den 30 tisíc návštěvníků. Prodány byly vstupenky za 22 milionů korun, uvedl dříve premiér Andrej Babiš. Organizátoři poháru již dříve prohlásili, že jsou připraveni řídit se pokyny státní správy ohledně opatření kvůli koronaviru.

Rada zároveň pozastavila lety z Jižní Koreje a plánuje omezení letů z italské Lombardie. U Koreje lze věc zařídit bez jednání s EK, informoval premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. Už dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) se stejnými pravidly bude řídit omezení spojení s Koreou, lety ze Soulu by měly přestat přistávat už v úterý.

O přerušení letů ze severu Itálie jedná vláda s EK. Podle Havlíčka lze využít výjimku pro evropské dopravce na pozastavení letů v případě "nepředvídatelných okolností" na dva týdny. Protože pravidla počítají s oznamovací podmínkou, ministerstvo už v této věci komunikuje.

České aerolinie přerušily svou linku do Soulu už ve čtvrtek. Další linka z Prahy do Soulu od Korean Air dosud fungovala beze změn.

Letiště Praha od minulého týdne vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. V neděli testy v Česku odhalily první tři případy nemoci, všichni tři pacienti přitom pobývali na severu Itálie, která se s koronavirem potýká v širším měřítku od minulého týdne.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících. Itálie tak byla druhou nejvytíženější zemi po Velké Británii.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům při příchodu do Strakovy akademie řekl, že s přerušením letů z míst, odkud přijeli i první nakažení novým typem koronaviru do Česka, souhlasí. Vojtěch zopakoval, že k plošným karanténám není důvod.

INFORMAČNÍ LINKY

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, volejte infolinky Státního zdravotního ústavu.

724 810 106

725 191 367

Dotazy Pražanů ohledně nákazy novým koronavirem hygienici zodpoví na telefonních číslech 773 782 856 a 773 782 850. V provozu budou do odvolání denně od 09:00 do 20:00.

 

V případě, že budete mít obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, popřípadě místně příslušnou krajskou hygienickou stanici. 

Krajské hygienické stanice

Středočeského kraje 234 118 111

Jihočeského kraje 387 712 111

Plzeňského kraje 377 155 111

Karlovarského kraje 355 328 311

Ústeckého kraje 477 755 110

Libereckého kraje 485 253 111

Královéhradeckého kraje 495 058 111

Pardubického kraje 466 052 338

Kraje Vysočina 567 564 551

Jihomoravského kraje 545 111 091

Olomouckého kraje 585 719 111

Moravskoslezského kraje 595 138 111

Zlínského kraje 577 006 711

zdroj: mzcr.cz

Tématem jednání bylo i zavedení domácích odběrů vzorků pro testování, jak o tom mluvil v uplynulých dnech premiér Andrej Babiš (ANO). Do Strakovy akademie se podle Prymuly v pondělí sjedou krajští epidemiologové a záchranáři, aby se na změnu v testování připravili.

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu o koronaviru jednalo už minulý týden, občanům doporučilo necestovat do italských regionů postižených nákazou.

Virem se ve světě dosud nakazilo přes 87 tisíc lidí, obětí je skoro tři tisíce. Nejvážnější je situace v čínské provincii Wu-chan, odkud se nákaza rozšířila. Podle údajů z nedělního večera oblast hlásila 2761 mrtvých. V Evropě se virus výrazněji šíří zhruba týden. Itálie v neděli evidovala přes 1100 nemocných a 29 obětí. V Německu se počet nakažených během víkendu zdvojnásobil na 117, v Rakousku jich bylo 14. Ve Francii onemocněla stovka lidí.

Covid-19 v Česku

Pacient, který je hospitalizován na pražské Bulovce, se narodil v roce 1952 a vrátil se z odborné konference v Udine na severovýchodě Itálie. Koronavirus se objevil na tamní univerzitě. Pacient působí na České zemědělské univerzitě v Praze, ta je podle mluvčí Jany Kašparové v úzkém kontaktu s hygienickou stanicí a neprodleně zavede všechna opatření, která ji budou doporučena. Na konferenci byl také zaměstnanec Fakulty strojní ČVUT v Praze, proto děkan fakulty Michael Valášek nařídil zrušit pondělní výuku a všichni zaměstnanci pracují z domova.

Druhou pacientkou v péči pražských lékařů je Američanka narozená v roce 1999. Studuje v Miláně, odkud se vydala na výlet do Prahy. Podle primářky infekčního oddělení Bulovky Hany Roháčové se oba nemocní cítí velmi dobře. Ústecký pacient je Čech, ročník 1976. S manželkou a čtyřmi dětmi byl na dovolené ve středisku Auronzo di Cadore v severní části Benátska.

Tři pozitivní nálezy přezkoumá laboratoř v Berlíně, ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský ale nečeká, že by došla k jiným závěrům. Hygienici se snaží zmapovat, koho dalšího mohla trojice nemocných nakazit. Muž, který se léčí na Bulovce, byl s pražskou hygienickou stanicí v kontaktu od 26. února a zůstal v domácí karanténě. "Žije sám s manželkou. S nikým se nestýkali, protože mu nebylo dobře," uvedla šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Dodala, že pacientova žena žádné obtíže nemá, ale zůstává v domácí izolaci.

Američanka při prvních obtížích zamířila do motolské nemocnice. Když uvedla, že přijela z Itálie, zdravotníci ji podle Jágrové oddělili od ostatních pacientů a sami použili ochranné pomůcky. Následně ženu předali na Bulovku. Studentka přijela se stejně starou kamarádkou pocházející z Ekvádoru. I ta má typické příznaky nákazy koronavirem, mezi něž patří kašel a horečka. Její test byl ale negativní, lékaři jej dnes zopakují. Jágrová dodala, že podrobnější informace o pohybu obou studentek po Praze zjišťují. "Nemáme je úplně přesné," přiznala. V případě ústeckého pacienta, který se z Itálie vrátil autem, je riziko nákazy výrazné u jeho rodiny. Ta je v domácí karanténě.

Náměstek ministra Roman Prymula při příchodu na jednání uvedl, že vedle tří v neděli potvrzených případů lékaři nyní čekají na výsledky testů Íránky, která přicestovala a má příznaky nemoci.

Nemoc Covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, připomíná běžnou chřipku. Ve čtyřech případech z pěti má mírný průběh. Zkomplikovat se může nejčastěji u seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. Zhruba ve dvou až třech procentech případů nákaza končí smrtí.

Preventivní opatření

Ve Středočeském kraji bylo kvůli podezření na nákazu novým typem koronaviru zatím testováno devět lidí, všechny testy měly negativní výsledek a nákaza se u lidí neprojevila. V karanténě je v kraji asi 70 lidí, řekla v pondělí ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Počet lidí v karanténě se od minulého týdne snížil, ve čtvrtek hygienici evidovali ve Středočeském kraji 100 lidí v domácí karanténě. Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. Mluvčí podotkla, že počet testovaných lidí v karanténě se bude průběžně měnit.

Středočeský kraj svolává na úterý bezpečnostní radu. "Na základě informací o postupu ústředních orgánů a dle přijatých opatření orgánů ochrany veřejného zdraví doporučí bezpečnostní rada další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů dle pandemického plánu Středočeského kraje," uvedla Helena Frintová z krajského úřadu. Kraj je podle ní připraven použít i krizová opatření.