Ve středu se v Praze kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru v Evropě uskuteční schůzka visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Na Twitteru to v sobotu oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, který uvedl, že setkání se koná na návrh Varšavy. Český premiér Andrej Babiš konání schůzky potvrdil a uvedl, že jednání bude na úrovni předsedů vlád.

"Jednání zemí V4 bude věnováno nynější situaci v Evropě. Chceme v souvislosti s koronavirem připravit řešení a posílit spolupráci," sdělil Morawiecki.

Babiš potvrdil, že středeční termín schůzky platí, konkrétní hodina bude ještě upřesněna. "Čekáme ještě na vyjádření maďarského a slovenského premiéra," uvedl Babiš. "Žádná ze zemí V4 nemá zatím pacienta s pozitivním nálezem," dodal český premiér.

První oběť ve Spojených státech

Spojené státy hlásí první úmrtí pacienta, který se nakazil novým typem koronaviru. Podle zdravotnických úřadů pacient zemřel ve státě Washington na západním pobřeží USA.

Ve Spojených státech se infekce novým typem koronaviru prokázala u zhruba 60 lidí; většina z nich jsou evakuovaní cestující z lodi Diamond Princess kotvící u japonských břehů, kde se nakazily stovky pasažérů a členů posádky. Úřady však již zaznamenaly také několik případů onemocnění u osob, u kterých není jasné, jakým způsobem se infikovali. Necestovali totiž do zahraničí a nedostali se ani do kontaktu s žádnou osobou, u níž byla nemoc COVID-19 diagnostikována.

Počet nakažených v Itálii stoupl na 1128, obětí je 29

V Itálii zemřelo dalších osm lidí nakažených novým koronavirem, obětí je tak v této zemi už 29, uvedly v sobotu místní úřady. Počet nakažených koronavirem, který se od prosince šíří do světa z Číny, v Itálii přesáhl tisícovku - je jich 1128. Padesát lidí se ale také z nákazy už zotavilo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce infikovaných v Itálii je na severu země. Itálie je nejhůře postiženou evropskou zemí.

Z 29 obětí jich 23 hlásí Lombardie, dva lidé zemřeli v Benátsku a čtyři v kraji Emilia-Romagna. Lidé nakažení koronavirem, kteří zemřeli, trpěli podle lékařů často i jinými zdravotními potížemi.

Kvůli epidemii koronaviru chce italská vláda příští týden požádat parlament o schválení zvýšení schodku státního rozpočtu, aby mohla lépe bojovat s rostoucím počtem případů nové nemoci označované jako COVID-19. Podle prohlášení zveřejněného ministerstvem financí chce vláda zavést opatření na podporu reálné ekonomiky, k tomu je však potřeba, aby parlament podpořil změnu rozpočtového cíle na letošní rok. 

Dolní Rakousy oznámily první dva případy koronaviru

Rakousko v sobotu oznámilo první dva případy nového typu koronaviru ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která přímo hraničí s Českem. Informovala o tom televize ORF.

Nově nakaženým je manželský pár z dolnorakouského Korneuburgu u Vídně, u něhož byla infekce potvrzena v noci na sobotu. Dvojice podle ORF byla v kontaktu s manželi z Vídně, u nichž bylo onemocnění Covid-19 způsobené koronavirem oznámeno ve čtvrtek.

Rakousko eviduje devět případů - vedle dvou v Dolních Rakousích čtyři ve Vídni, dva v Tyrolsku a jeden ve Štýrsku. Onemocnění má vážný průběh u 72letého muže hospitalizovaného ve Vídni.

Dánsko s Finskem ohlásily třetí případ nákazy novým typem koronaviru. Dnes o tom informovaly agentura DPA a finská televize YLE. Dán se zřejmě infikoval v Německu a u Finky úřady nemoc spojují s její cestou do severní Itálie.

V Německu kvůli nákaze uzavřeli školu, Francie zakázala masové akce

Základní škola v západoněmeckém Bonnu pro příští dva týdny zrušila výuku, neboť u zaměstnance družiny byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Všech zhruba 185 dětí nyní podstoupí testy a ty, které s vychovatelem přišly do přímého styku, zůstanou v domácí karanténě. Německo v pátek večer podle listu Bild evidovalo 68 případů infekce, od té doby země oznámila několik dalších případů. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v sobotu vyzval Evropu, aby v tažení proti infekci postupovala společně.

Nakažený vychovatel v Bonnu odjel do nemocnice na vyšetření autobusem, což mezi místními vyvolalo znepokojení. Dopravce se proto pokusil veřejnost uklidnit prohlášením, že muž použil autobus jen v krátkém úseku a že do přímého kontaktu s ostatními cestujícími se nedostal.

O nakaženém dvaadvacetiletém vychovateli, který pomáhal dětem s úkoly, byla v noci na sobotu vyrozuměna ředitelka školy. Ta následně osobně předala úřadům kontakty na žáky a vyhlásila dvoutýdenní nucené prázdniny.

Nejpostiženější německou spolkovou zemí je Severní Porýní-Vestfálsko, odkud jsou hlášeny čtyři desítky případů. Z okolí města Cáchy, které leží na západě této spolkové země u hranic s Nizozemskem a Belgií, byly v sobotu oznámeny tři případy infekce. Jednou z nich je žena, která se kvůli jinému důvodu léčila na cášské klinice, další dva případy jsou matka s dospívajícím synem.

Hesensko, kde byl ve čtvrtek zaznamenán jeden případ koronaviru, nyní oznámilo dvě další nákazy. První dva pacienti pobývali v severní Itálii, třetí nemocnou je pak žena, u níž ještě nebyl způsob nákazy identifikován.

Německý ministr zdravotnictví Spahn zopakoval, že Německo stojí na prahu epidemie koronaviru a že stejnému nebezpečí čelí i další evropské státy. "To vyžaduje společný postup," řekl Spahn, který s kolegy z Francie a Itálie požadují v nadcházejícím týdnu krizové jednání ministrů zdravotnictví zemí EU.

Francie kvůli šíření nového koronaviru zakázala dočasně veřejná shromáždění s účastí větší než 5000 lidí, oznámil v sobotu ministr zdravotnictví Olivier Véran. Novinářům také řekl, že počet nakažených v zemi vzrostl o 16 nových případů na 73.

"Všechna veřejná shromáždění s účastí více než 5000 lidí na menších prostorech jsou dočasně zakázána v celé Francii," řekl novinářům Véran. Podle francouzských médií se toto opatření v nejbližší době dotkne mimo jiné půlmaratonu, který se měl konat v neděli v Paříži, či posledního dne pařížského zemědělského veletrhu, který měl skončit rovněž v neděli.

Tvrdík je po cestě s Mynářem doma v karanténě, čeká ho další test

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík je po návratu z Číny, kam tento týden doprovázel prezidentského kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, v domácí karanténě. Za dva týdny absolvuje opakovaný test na nový koronavirus. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ve čtvrtek uvedl, že Mynář, Nejedlý i Tvrdík byli po návratu z cesty do Číny testováni s negativním výsledkem. Na dotaz ohledně dalších okolností jejich testů nechtěl dnes reagovat. Mynářovou cestou do Číny by se měl zabývat zahraniční výbor Senátu.

Pokud se lidé podle úřadů vrátí z oblastí, kde se šíří koronavirus, ale nemají příznaky, rozhodne krajská hygienická stanice preventivně o jejich dvoutýdenní karanténě. Testovat se mají lidé, u kterých se příznaky nemoci Covid-19 objeví. Ovčáček v pátek uvedl, že Mynář, Nejedlý a Tvrdík symptomy neměli. "Navíc v ČLR postupovali dle místní situace. Plně se řídí radami lékařů a nyní již nejsou v nemocnici," napsal Ovčáček.

Tvrdík reagoval na Twitteru na výtku odborníka na cestovní medicínu Rastislava Maďara, který uvedl, že by při ochraně zdraví populace měla základní pravidla platit pro každého. "Zejména pokud jde o nejvíc rizikovou zemi (Čínu) a hrozbu importu k nám. A za druhé, test udělaný příliš brzy po expozici může být falešně negativní," uvedl lékař. Doporučil také test zopakovat s odstupem času.

Šéf Slavie s jeho slovy souhlasil. "(Pravidla) musí platit pro každého a nikdo přece netvrdí opak. Proto jsem nyní v domácí karanténě. 12. března druhý test," napsal. Dodal, že je v izolaci a není v kontaktu ani s rodinou. "I v Číně jsem se řídil přísnými pravidly, o kterých jsem se nechal dopředu poučit lékaři," dodal.

Mynář jednal v Číně s vicepremiérem Chu Čchun-chuou o české humanitární pomoci. Devět tun materiálu, který zahrnuje respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky dopraví do Číny speciál české armády. Materiál do letadla, které by mělo z ČR odletět v neděli, shromáždily kraje, města, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. Již dříve do Číny zamířila oficiální státní pomoc ČR.

Vláda o cestě Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka předem nevěděla. Premiér Andrej Babiš v pátek novinářům řekl, že se o ní dozvěděl z médií. 

Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) kritizuje, že Hrad vyslal do Číny kancléře s delegací, ale nereagoval na lednový dopis, kde čínská ambasáda varovala ČR před důsledky možné cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan. "Kdo vlastně dělá na Hradě zahraniční politiku? Muž bez prověrky (Mynář)? Rozhodl jsem, že o tom budeme jednat v zahraničním výboru Senátu," napsal Fischer na twitteru.

Počet nakažených v Jižní Koreji roste

Jižní Korea v sobotu podruhé navýšila počet případů nákazy novým koronavirem, tentokrát o 219 lidí. Celkový počet infekcí v zemi tak dosáhl 3150. Informovala o tom agentura Jonhap s odvoláním na Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Soul v sobotu ohlásil celkem už 813 nově nakažených lidí, což je největší nárůst od 20. ledna, kdy země oznámila prvního nakaženého.

Nemoci Covid-19 v Jižní Koreji dosud podlehlo 17 lidí, což je o čtyři více, než bylo hlášeno doposud.

Z 594 v sobotu dříve oznámených případů nákazy je 476 z města Tegu, kde se infekce šíří především mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži.

Společnost LG Display zastavila provoz v továrně na výrobu displejů pro chytré telefony v jihokorejském městě Kumi. U zaměstnance banky, která sídlí v téže budově jako závod, byla totiž zjištěna nákaza koronavirem. Provoz má být obnoven v úterý.

Před týdnem zavřel v témže městě svou výrobu chytrých telefonů výrobce elektroniky Samsung, protože se potvrdila nákaza u jednoho ze zaměstnanců. Zbytku z nich byla nařízena karanténa.

Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v sobotu též oznámilo první případ, kdy se někdo koronavirem nakazil opakovaně. Jedná se o 73letou ženu, která se infikovala poté, co byla 22. února po vyléčení propuštěna z nemocnice. Ve čtvrtek se u ní začaly znovu projevovat příznaky nemoci Covid-19. V pátek se podezření potvrdilo.

Žena sama nikam před onemocněním necestovala, ale její syn a snacha nedávno navštívili jihočínskou provincii Kuang-tung, kde se oba nakazili.

V pevninské Číně vzrostl v pátek počet případů nákazy o 427, infikovaných už je 79 251. Dalších 47 pacientů s nemocí Covid-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2835 obětí. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi.

Páteční nárůst případů je o stovku vyšší, než byl ve čtvrtek, kdy čínské úřady registrovaly 327 nově nakažených. To byla nejnižší bilance od ledna.

Naprostá většina infikovaných i mrtvých je nadále z provincie Chu-pej, odkud se choroba začala původně šířit. Jen čtyři nové případy nákazy a dvě oběti jsou z jiných čínských provincií.

Počet obětí v Íránu od pátku o devět na 43. V sobotu to oznámily íránské úřady, napsala agentura Reuters. Od pátku bylo zaznamenáno 205 nových pacientů, celkem tak islámská republika eviduje 593 případů nákazy.

Třiaosmdesátimilionový Írán je druhou zemí po Číně, kde od prosince zemřelo nejvíc lidí nakažených novým koronavirem. Infekce v Íránu postihla mimo jiné i jeho viceprezidentku Masúmí Ebtekarovou, náměstka ministra zdravotnictví Íradže Haríršího či dva členy parlamentu. Nejvíce postiženou oblastí je Teherán a město Kom.

Írán čelí kritice, že nepravdivě informuje o rozsahu nákazy a že skutečný počet obětí je několikanásobně větší. Íránské ministerstvo zdravotnictví takové údaje popřelo.

Japonský premiér Šinzó Abe v sobotu veřejnost vyzval, aby se v následujících týdnech podílela na "těžkém boji" s novým typem koronaviru. Tokio si také podle něj přeje, aby se letní olympijské hry konaly podle plánu. Abe veřejnosti mimo jiné vzkázal, že toaletního papíru, který lidé ve zmatku panice skupují, je dostatek.

Češi v oblasti s výskytem koronaviru obdrželi informační SMS

Mobilní operátoři poslali všem svým českým zákazníkům pobývajícím v zemích, kde se šíří nový koronavirus, informační SMS. Zpráva upozorňuje na nebezpečí nákazy a odkazuje na webové stránky ministerstva zdravotnictví, na kterých mohou lidé najít podrobné údaje o viru i nemoci Covid-19. SMS obdrželi v pátek večer všichni Češi, kteří jsou v současné době v Číně, Hongkongu, Íránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii, sdělil výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund.

Na zaslání zpráv se v pátek odpoledne s operátory dohodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Ministerstvo zdravotnictví žádalo provést rozesílku ve velmi krátké době, zejména proto, aby se stihlo informovat všechny české občany, u kterých se předpokládá, že se o víkendu budou vracet z Itálie," uvedl Grund.

V textu zpráv, které O2, Vodafone a T-Mobile rozesílaly, informuje ministerstvo zdravotnictví daného člověka o tom, že se nachází v zemi se zvýšeným výskytem koronaviru. Radí řídit se pokyny daného státu a českého ministerstva zdravotnictví. V další SMS určené lidem pobývajícím na severu Itálie ještě dodává, aby Češi po návratu kontaktovali lékaře, případně krajskou hygienickou stanici. Žádá však, aby přímo k doktorovi nebo do nemocnice nechodili.

Zemřel Brit z lodi Diamond Princess

Británie má první oběť nového typu koronaviru. Nákaze podlehl britský občan, který se infikoval na výletní lodi Diamond Princess kotvící u japonských břehů. Zemřel v nemocnici v Japonsku. Británie celkem registruje 20 případů nákazy, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Brit je již šestým člověkem z luxusního plavidla Diamond Princess, který podlehl nemoci Covid-19, již nový koronavirus způsobuje.

Na lodi Diamond Princess bylo přes 3700 lidí. Podezření, že se nemoc na plavidle šíří, pojaly japonské úřady poté, co Hongkong 1. února potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi předtím pobýval. Počátkem února Japonsko umístilo loď kotvící u japonského města Jokohama do karantény.

Nákaza koronavirem se nakonec prokázala u více než 600 cestujících a členů posádky Diamond Princess. Dotyční byli hospitalizováni na japonské pevnině. Zdraví lidé byli postupně evakuováni do svých domovských zemí.

Britský premiér Boris Johnson v pátek prohlásil, že zpomalení šíření koronaviru je nyní prioritou britské vlády.

USA mají tři nové nakažené. Neví, kde se infikovali

Spojené státy oznámily další tři případy nákazy novým typem koronaviru, u nichž není jasné, jakým způsobem se pacienti infikovali. Necestovali totiž do zahraničí a nedostali se ani do kontaktu s žádnou osobou, u níž byla nemoc Covid-19 diagnostikována. Případy nevysvětlené nákazy byly zaznamenány ve státech Kalifornie, Oregon a Washington, informovala v sobotu agentura Reuters. Jeden takový případ se v Kalifornii vyskytl již dříve.

Ve Spojených státech se infekce novým typem koronaviru prokázala u zhruba 60 lidí; většina z nich jsou evakuovaní cestující z lodi Diamond Princess kotvící u japonských břehů, kde se nakazily stovky pasažérů a členů posádky.

Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) ke třem novým případům nejasného původu uvedlo, že lze vycházet z toho, že tito lidé se nakazili ve svém okolí. Pokud tomu tak skutečně bylo, znamená to podle Reuters zásadní změnu v tažení proti infekci, protože dosud se úřadům dařilo držet nákazu díky izolaci pacientů pod kontrolou.

Mezi nové případy nákazy patří v USA žena z kalifornského města Santa Clara trpící chronickými zdravotními problémy, u níž se objevily dýchací potíže a její lékařka ji nechala otestovat na nemoc Covid-19. "Je to třetí případ v našem okrese, ale od těch předchozích dvou se významně liší... Náš třetí pacient necestoval do zahraničí ani nepřišel do kontaktu s žádným takovým cestujícím či infikovanou osobou," řekla lékařka Sara Codyová na páteční tiskové konferenci.

Podle lékařky se jedná o novou situaci pro zdravotnické úřady, protože se ukazuje, že karantény a cestovní omezení již k zastavení šíření viru nestačí.

Ve státě Washington byl vedle případu nejasného původu lokalizován ještě jeden další nemocný. U něho ale CDC předpokládá, že nákaza souvisí s cestováním.

Americké ministerstvo zahraničí již dříve vydalo varování před cestami do některých oblastí světa, které jsou vážně koronavirem postiženy. V pátek ministerstvo zvýšilo stupeň varování před cestami do Itálie, kde již bylo potvrzeno téměř 900 případů infekce. Americká diplomacie svým občanům doporučuje, aby do Itálie nejezdili, pokud to není nezbytně nutné. Podobné opatření vydal Washington tento týden také ohledně Jižní Koreje, která má přes 2900 případů, což je nejvíc po Číně.

Spojené státy rovněž kvůli šíření nového typu koronaviru odložily plánované setkání vůdců zemí jihovýchodní Asie, které se mělo konat v polovině března v Las Vegas. Americký prezident Donald Trump pozval vůdce desetičlenného Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) do Spojených států poté, co se loni nezúčastnil jejich schůzky v Thajsku, připomněla agentura Reuters.

Bílý dům kvůli šíření infekce nového typu koronaviru odřekl úterní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. V sobotu to agentuře APA sdělilo rakouské kancléřství, podle kterého se cesta šéfa vlády do Spojených států odkládá.

Kancléřství uvedlo, že Bílý dům odřeknutí schůzky vysvětlil všeobecnou situací kolem nynější koronavirové nákazy. Podle informací APA z postoje Američanů není Vídeň nešťastná, neboť i v Rakousku byly poslední dny kvůli koronaviru velmi intenzivní. Pro Kurze by bylo březnové jednání s Trumpem v Bílém domě již druhé, americký prezident ho zde přijal loni v únoru.

SZÚ: Není pravděpodobné, že by se koronavirus dostával do vody

Není pravděpodobné, že by se nový typ koronaviru dostával do pitné vody. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tak nemusí vodárenské společnosti přijímat žádná opatření. Národní referenční centrum pro pitnou vodu to uvedlo na webu. V Česku se dosud nemoc Covid-19 nevyskytla.

"Ukazuje se, že infekční nemocný může vylučovat virus dříve, než se u něho objeví příznaky nemoci. I když je pravděpodobné, že se virové částice mohou objevit i v moči a ve stolici, zatím nevíme, jak masově a zda to může být významná cesta vylučování," uvádí dokument.

V České republice je polovina zdrojů surové vody podzemních a většina povrchových jsou vodárenské nádrže na horních tocích řek. "I kdyby se však do surové povrchové vody tento virus dostal, bude spolehlivě odstraněn a inaktivován stávající úpravou povrchové vody, která vždy obsahuje minimálně stupně koagulace, filtrace a dezinfekce," píše se ve stanovisku.

Cena jednoho respirátoru FFP3, který slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, se nyní pohybuje od 900 korun výš. Ještě nedávno ho bylo možné pořídit na e-shopu za méně než 700 korun. Důvodem růstu cen na českém trhu jsou tenčící se zásoby těchto ochranných pomůcek v Evropě, uvedli někteří prodejci a weby internetových obchodů.

Podle zkušeností s viry ptačí chřipky a SARS jsou respirační viry velmi citlivé k dezinfekci chlorem i UV zářením. Vodárenské společnosti tedy podle SZÚ nemusí své postupy měnit ani zavádět dezinfekci, která se u podzemních zdrojů nepoužívá. Není ani nutné častěji provádět rozbory vody.

Koronavirus ovlivňuje i italskou fotbalovou ligu

Italská fotbalová liga kvůli obavám z nákazy koronavirem odložila pět víkendových zápasů včetně šlágru Juventus - Inter Milán. Utkání, která se měla odehrát na uzavřených stadionech bez diváků, se uskuteční 13. května. V sobotu o tom rozhodlo vedení soutěže.

Kromě utkání vedoucího Juventusu Turín s třetím Interem Milán byly odloženy také zápasy AC Milán - FC Janov, Parma - SPAL Ferrara, Udine - Fiorentina a Sassuolo - Brescia, kde působí dvojice českých fotbalistů Aleš Matějů s Jaromírem Zmrhalem.