Nákaza novým typem koronaviru je v Česku potvrzená u desítek lidí, vláda proto přijala mimořádná opatření. Zrušené jsou veškeré kulturní a sportovní akce s účastí nad sto osob, až do odvolání byla také přerušena výuka na školách. Přečtěte si hlavní otázky a odpovědi.

1. Náhrada za mzdu 

Na náhradu mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku mají podle informací na webu ministerstva zdravotnictví nárok zaměstnanci, kteří se vrátili z Itálie a byla jim nařízena karanténa. Náhrada se vztahuje na prvních 14 dní, následně jim bude vyplácena nemocenská. Náhrada neplatí v případě, že se zaměstnanec domluví se zaměstnancem na práci z domova, při které má nárok na plnou mzdu. Tuto možnost mají i ostatní zaměstnanci, kteří musí například zůstat doma s dětmi nebo se kvůli prevenci chtějí vyhnout docházení do práce. S tímto opatřením musí ale souhlasit obě strany. Pokud práci z domova zaměstnavatel nepovolí, zbývá zaměstnanci pouze možnost vybrat si dovolenou, případně zažádat o neplacené volno.

Zaměstnavatel práci z domova zaměstnanci nemůže přikázat. Může mu pouze přestat přidělovat práci, v tom případě ale vzniká zaměstnanci nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Další možností je také nařízení dovolené, pokud ji zaměstnavatel oznámí 14 dní předem.

2. Nárok na ošetřovné

Rodiče dětí do věku 10 let, které kvůli mimořádným opatřením musí zůstat doma, mají nárok na tzv. ošetřovné. Pro jeho uplatnění je potřeba nechat si od ředitele školy vyplnit "Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení". Odkaz na stažení žádosti je dostupný na stránkách ministerstva.

Zároveň rodiče, kteří se ocitnou ve finanční nouzi, si také mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Tato dávka může mít výši až 50 tisíc korun, současná situace kolem koronaviru ale zatím není taková, aby k ní rodiny potřebovaly přistoupit, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na úterní tiskové konferenci.

3. Lékařům nejdříve volat

Stále platí, že kdo má příznaky podobné chřipce, měl by nejprve zůstat doma. "Lékaři žádají, aby pacienti, kteří by − s ohledem na svůj zdravotní stav a případný návrat ze zasažené destinace − měli podezření na koronavirus, nechodili hned osobně do ambulance, ale nejdříve zavolali svému praktickému lékaři nebo na pohotovost a tam domluvili další postup," uvedla Dana Lipovská, mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru