Co byste raději, stovku vykradených vil, nebo deset mrtvol legálně zastřelených zlodějů, ale možná i milenců nevěrných manželek? A mají se plantáže luxusních rezidencí kolem Prahy proměnit ve vyzbrojené pevnosti? Drsná dilemata vyvolal senátor Zdeněk Hraba (STAN) předložením návrhu zákona, který má posílit práva občanů napadených ve svých obydlích. Lezeš do cizího? Tak se nediv, když obránce v rámci nutné obrany proti tobě "při ochraně života, zdraví nebo majetku použije fyzické síly, včetně použití zbraně". Zhruba tak by mohla vypadat česká aplikace známé zásady "Můj dům, můj hrad", která funguje na Slovensku, ve Švédsku, Irsku nebo Itálii a hlavně pak v USA.

Předkladatel přiznává, že jde o reakci na aktuální sérii vloupání do domů ve Středočeském kraji. Lidsky se to dá pochopit. Poškozené vlastníky musí nekonečně štvát řada věcí. Zaprvé převážně nejde o útoky na staré, "bezpracně zděděné" nemovitosti, ale na vydřený a hypotékami vykoupený životní sen − nové bydlení ve svém, za Prahou. Zadruhé: policie si už zoufale dlouho neví s lupičským gangem rady. A zatřetí ten nesnesitelný pocit bezmoci. Značná část majitelů vlastní nebo by si snadno mohla pořídit střelnou či jinou zbraň − jenže ji dnes jaksi nelze jen tak použít bez rizika potrestání za nepřiměřenou obranu.

To je ovšem dobře. Současný zákon dává orgánům činným v trestním řízení dostatečný prostor rozeznat skutečnou obranu od kovbojských choutek na exemplární zlynčování útočníka. Patří-li Česko k desítce nejbezpečnějších států světa, proč usnadňovat ozbrojenou ochranu majetku? Příměr o domě a hradu odkazuje na středověk, kdy se každý musel hájit sám. Dnes ale nechtějme posilovat jakousi lidovou brannou moc a roli hrubé síly ve společnosti. Tradice americké i švédské divočiny jsou jiné a do střední Evropy nepřenosné. Daleko lepší pro vnímání Česka coby právního státu proto bude investovat do výkonnější policie.

Související

Komentáře ke článku

Jakub Trübenekr 28.02.2020 21:28
Já bych tedy opravdu raději 10 zastřelených zlodějů než těch 100 vykradených vil. Ty vily totiž obývají zákonadbalí lidé (věřme tomu), kteří si na svůj majetek vydělali státu navzdory (kdypak bude letos den daňové svobody?), kdežto oproti tomu společnost přijde o 10 vyvrhelů, kteří zemřeli chybou vlastních činů, o které bychom jinak v kriminále museli pečovat ze svých daní. Buďte fér vůči zákonadbalým členům naší společnosti a nepřesouvejte zodpovědnost těch kriminálníků za jejich život do rukou nevinných, kteří se jen brání. Jak se říká: I kdyby to zachránilo jen jednu vilu před vykradením.. Mluvíte tu o zastřelených milencích. Proč vás napadlo zrovna tohle? Myslíte si, že když svoji doma nachytáte při sexu, u kterého jste nebyl, že byste si neporadil s nožem? Nesdílím ani trochu váš názor. Budu totiž raději věřit zákonadbalým občanům se zbraní, než přebujelému policejnímu aparátu. Něčeho takového si naše země už užila dost. Asi jste zapomněl.
Ondřej Topinka 27.02.2020 09:14
Policii konstantně posilujeme už 20 let. Počet policistů na 100 tis. obyvatel je u nás nad průměrem EU (381 vs. 326), zdroj: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Police_officers_2017data-02.jpg, ale vyžívá se spíš v buzeraci občanů než v plnění jejich claimu (to je ten zábavný nápis na dveřích označených aut). Za domácí úkol si zkuste třeba zjistit, jaká je procentní objasněnost krádeží aut s přihlédnutím k tomu, že na dálnicích, silnicích a ve městech máme tisíce kamer. Policie musí změnit přístup, silná a vybavená je až až. Útočník si vybírá místo a čas útoku, případně i zbraň. Pokud každý druhý obyvatel nebude policista, tak policie nemůže být všude. Proto MUSÍ mít oběť právo se bránit a z podstaty věci jí musí být umožněno bránit se větší silou, než jakou je veden útok. Plané úvahy o přiměřenosti obrany zní fajn, když na ně máte měsíce v teple soudní síně, ale v okamžiku útoku rozhodují sekundy či jejich zlomky. Doporučuji si o tom něco načíst třeba zde: https://zbrojnice.com/, http://dfens-cz.com/filosofie-ozbrojene-spolecnosti-cast-35-ochrani-vas-policie/.Není také nad rozhovor s nějakou obětí, nemáte-li s vykradením domu či napadením vlastní zkušenost.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru