Slováci půjdou v sobotu k volbám, které v sobě mají nádech dějinného rozhodnutí. Buď se po dvanácti letech podaří odstavit od vlády Směr − sociální demokracii a to, co znamenala, tedy korupci, prohnívání a nefungování státu. Nebo se naopak s větší silou tento proces prohloubí, protože Směru už nezbude než zůstat u moci s pomocí pravicových extremistů z Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby. Aby se čtenář v tom, co se na Slovensku děje a bude dít, lépe vyznal, přinášíme stručnou příručku se slovníčkem nejdůležitějších pojmů spojených s letošními slovenskými volbami.

Zodpovědná změna. To je volební heslo, za které se skryla dosud vládnoucí strana Směr − sociální demokracie. Změnu totiž chtějí všichni, jen je otázka, jakého charakteru by měla být, a tudíž se za ni schovali i ti, koho chce velká většina slovenské společnosti vyměnit. Změnou může být vytvoření demokratické vládní koalice z dnešních opozičních stran, ale změnou může být i to, že Směr zůstane u moci s podporou extremistů, jejichž vliv na stát pak dramaticky naroste.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru