Když globální ekonomika utrpí nějaký šok, Wall Street se podívá do historie, aby viděla, co bude následovat. Je tomu i v aktuálním případě šíření koronaviru. Situace kolem nákazy, kterou způsobuje nemoc označovaná jako Covid-19, nabízí porovnání s tou, které svět čelil v letech 2002−2003 v důsledku šíření onemocnění SARS.

Investoři jsou tudíž zatím optimističtí a věří, že Covid-19 bude mít podobný efekt jako SARS − nejdříve propad čínského růstu, následovaný však silným oživením. Také proto se globální akciové trhy dostaly na vyšší úrovně, než byly v lednu, kdy se naplno ukázala vážnost situace. To svědčí o optimismu investorů ohledně dalšího vývoje nemoci. Je však srovnání se SARS legitimní? Existují minimálně dva důvody, proč tomu tak nemusí být.

Vliv Číny na světovou ekonomiku se od roku 2003 změnil: Čína je po Spojených státech druhým největším importérem zboží a její procentuální zastoupení v celosvětovém HDP je nyní 17 procent v porovnání se čtyřmi procenty, která zastávala v roce 2003.

Dalším faktorem je nyní mnohonásobně vyšší provázanost dodavatelských řetězců − čínští výrobci jsou součástí mezinárodních obchodních sítí ohromující komplexity. Vliv přerušení těchto řetězců na světovou ekonomiku se teprve projeví.

To vše značí, že každá slabost Číny, jakkoliv dočasná, bude pociťována i v ostatních částech světa. Jediným pozitivním dopadem pro ČR a další čisté dovozce ropy je vliv koronaviru na její cenu, která již zaznamenala propad v důsledku oslabení poptávky v Číně. Ten však pravděpodobně nebude trvat dlouho, jelikož OPEC plánuje bojovat proti nižším cenám ropy omezením těžby, a tedy snížením nabídky.

Na druhou stranu, panika investorů by také ničemu nepomohla, a je tudíž dobře, že dopad koronaviru na jejich dlouhodobá očekávání zatím zůstává minimální.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru