Pražská radnice začala pracovat na novém způsobu regulace služeb, jako je Airbnb. Krátkodobé pronájmy bytů dělají Praze problémy. Aby mohl být systém účinný, bude podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) potřeba udělat změny v zákonech, ty by mohly začít platit za dva roky. "Všem je jasné, že nám to přerostlo přes hlavu a není to jen problém Prahy," uvedl v rozhovoru pro HN. Možnost dohlédnout na pronájmy by získala i další česká města.

V Praze si lidé stěžují na rušení ze strany turistů ubytovaných v soukromí. Magistrátu zase vadí, že Airbnb vytlačuje nájemní bydlení, což prohlubuje bytovou krizi. Pronajímatelé za své hosty často neodvádějí poplatek za pobyt, a Praha kvůli tomu ročně přichází o stovky milionů korun.

Město proto přišlo s několika návrhy na omezení. "Fungovat by mohly jen pronájmy pokojů, nikoli celých bytů," popisuje Hřib. Většinu Airbnb pronajímatelů by to podle něj od podobného byznysu odradilo. "Tisíce bytů by se mohly začít nabízet k dlouhodobým pronájmům," doufá primátor.

Související

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.