Japonsko ohlásilo první úmrtí na nový typ koronaviru v zemi. Infekci ve čtvrtek podlehla žena ve věku mezi 80 a 90 lety, informovala agentura Reuters s odvoláním na japonského ministra zdravotnictví Kacunobua Katóa. Jde o druhou oběť nákazy koronavirem Covid-19 mimo Čínu, odkud se virus šíří. Nakažená Japonka žila v prefektuře Kanagawa, která sousedí s Tokiem.

Čínská provincie Chu-pej, která je považována za centrum nákazy, za středu zaznamenala 242 úmrtí a 14 840 dalších případů infekce. S odvoláním na prohlášení místní zdravotnické komise o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters, která ke skokovému nárůstu a k dosud nejvyšší denní bilanci dodala, že komise změnila metodu započítávání nakažených. Celkově bylo v pevninské Číně ve středu zaregistrováno 254 nových obětí viru a 15 152 nových případů.

V provincii Chu-pej na Covid-19 doposud zemřelo 1310 lidí, v celé pevninské Číně 1367. Jednoho mrtvého již dříve ohlásily také Filipíny a Hongkong, který je zvláštní administrativní oblastí Číny.

Se započítáním středečních nově diagnostikovaných případů se v Chu-peji nákaza zjistila u 48 206 lidí, v celé pevninské Číně u 59 805 lidí. Celosvětově pak podle CNN počet infikovaných přesáhl 60 tisíc případů.

Počínaje čtvrtkem začala provinční zdravotnická komise do statistik zahrnovat i případy, které byly diagnostikovány novými klinickými metodami. Podle dosavadního postupu by za středu počet nově nakažených činil 1508 případů, ke kterým komise připočítala dalších 13 332 případů označovaných jako klinických diagnóz. Úřady novou metodiku zdůvodnily tím, že to klinicky diagnostikovaným pacientům umožní přístup ke včasné léčbě.

Co přesně nové vedení statistiky znamená a jak se tím skokový nárůst bilance vysvětluje, není podle DPA jasné. Někteří analytici změnu hodnotí jako pochybný krok, který vyvolává otázky o slibu Číny jednat transparentně.

Provinční představitelé podle Reuters oznámili, že ke zjišťování infekce začali používat výpočetní tomografii (CT). Dosud čínské orgány umožňovaly jen testy ribonukleové kyseliny (RNA).

Již v úterý některá světová média informovala, že Čína do statistik zjevně nepočítá osoby, které jsou sice infikované, žádné příznaky nemoci se u nich ale neprojevily.

Pro srovnání s dosud používanou metodou oznámil Peking za úterý na pevninské Číně 97 úmrtí na koronavirus a 2015 nových případů s celkovým počtem 44 653 nakažených. Úterní bilance byla nejnižší za poslední dva týdny, ta středeční, která je omezena jen na Chu-pej, je naopak co do nárůstu rekordní. Čísla za celou Čínu budou teprve oznámena.

V Chu-peji je podle CNN hospitalizováno přes 33 tisíc nakažených, 1437 z nich je v kritickém stavu, dalších 3441 lidí se zotavilo a bylo z nemocnic propuštěno.

Čínská média ve čtvrtek mezitím uvedla, že komunistická strana vyměnila své vedení v Chu-peji. Novým tajemníkem tamního provinčního výboru Komunistické strany Číny se stal bývalý šanghajský primátor Jing Jung, který nahradil Ťiang Čchao-lianga. Odvolán byl i Ma Kuo-čchiang, šéf strany v nákazou nejvíce postiženém Wu-chanu, který je hlavním městem provincie Chu-pej. Jeho úřad převzal Wang Čung-lin, stranický šéf ve městě Ťi-nan ve východní provincii Šan-tung. Reuters poukázal na to, že představitelé provincie Chu-pej se 60 miliony obyvatel čelí tvrdé kritice za to, jak k nákaze přistupovali.

Jedním z dalších opatření proti šíření epidemie je i zrušení Velké ceny Číny formule 1 v Šanghaji, plánované původně na 19. dubna. Automobilová federace FIA ji ve středu odložila na neurčito. Také organizátoři veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress v Barceloně se rozhodli akci kvůli koronaviru zrušit, řada firem jim totiž odřekla účast.

Nemáš masku, mazej domů! Drony kvůli koronaviru honí v ulicích Číňany

 

V karanténě zůstává japonská loď i vietnamské město

Japonsko eviduje nejvíce lidí nakažených novým koronavirem mimo Čínu - celkem 247 případů, z nichž 218 bylo zaznamenáno na výletní lodi, jež v karanténě kotví v japonském přístavu Jokohoma.

Starším a chronicky nemocným cestujícím z výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu, umožní japonské úřady vystoupit dříve než před plánovaným 19. únorem. Informovala o tom japonská televize NHK. Na lodi se šíří nákaza novým koronavirem Covid-19, který byl nově potvrzen u 44 dalších lidí, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Japonské úřady počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Nyní chce Japonsko podle NHK ještě před koncem karantény povolit opustit loď cestujícím, kterým je více než 80 let, a také těm, které trápí chronické potíže. Loď budou moci podle agentury Kjódó opustit zřejmě již v pátek, pokud se u nich infekce neprokáže. Na lodi Diamond Princess se dosud nákaza potvrdila u 218 lidí. Se započtením těchto nemocných a případů z pevniny hlásí Japonsko 247 infikovaných.

V Kambodži mezitím zakotvila výletní loď Westerdam, která vyplula 1. února z Hongkongu a která dosud marně hledala zemi, která by ji přijala. Na palubě je 802 členů posádky a 1455 pasažérů převážně ze Spojených států, Kanady a Británie, u nikoho z nich nákaza zatím potvrzena není. Plavidlo spustilo kotvu asi kilometr od přístavu ve městě Sihanoukville. Na palubu nyní vstoupí zdravotnický tým, který přítomné zkontroluje a rozhodne, jak s vyloděním postupovat.

Dvacetidenní karanténu kvůli novému případu nákazy vyhlásilo vietnamské město Son Loi. Uzávěru desetitisícové lokality ve čtvrtek oznámilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že jde o první případ takové karantény v zemi. Son Loi leží asi 30 kilometrů od metropole Hanoje a podle agentury Reuters je z něj hlášeno 11 z 16 vietnamských případů nákazy. 

"Zůstaneme všichni v obci a budeme pracovat na rýžovištích a zahradách," citovala agentura AFP občana jménem Tran Van Minh. Podle něj ve městě nakazila jedna nemocná žena své příbuzné.

Agentura DPA ve čtvrtek uvedla, že ve vietnamském přístavním městě Cai Lan ve slavné zátoce Halong nesměla zakotvit výletní loď Aidavita rostocké společnosti Aida Cruises. Místní turistický úřad pasažérům a posádce zakázal vstup na pevninu, potvrdil pracovník úřadu. Podle mluvčího Aida Cruises úřady důvod nesdělily.

V minulých dnech hned několik asijských zemí znemožnilo kvůli obavám ze zavlečení nemoci COVID-19 zakotvení výletní lodi Westerdam, která vyplula 1. února z Hongkongu. Až Kambodža oznámila, že loď s 802 členy posádky a 1455 pasažéry přijme. Na lodi přitom nebyl žádný podezřelý nebo potvrzený případ nákazy koronavirem.

Totéž platí také o lodi Aidavita, na jejíž palubě je zhruba 1100 pasažérů většinou z Německa a přibližně 400 členů posádky. Nikdo z nich přitom v posledních 14 dnech nepobýval v Číně. Loď nyní míří do Thajska.

Situaci nadále komplikuje nedostatek zdravotnického materiálu

I přes ustálený počet nových nakažených v boji s virem stále není vyhráno, řekl generální ředitel WHO Ghebreyesus. K optimistické bilanci se podle něj musí přistupovat s "nejvyšší opatrností", situace se stále může vyvinout jakkoliv. Šéf organizace rovněž varoval před stigmatizací jednotlivců i celých národů, která "přináší více škody než užitku".

Čínské úřady začaly v oblastech postižených epidemií zabírat soukromé nemocnice, hotely a byty, aby získaly místa pro nakažené. Úředníci zabavují i auta, a dokonce i ochranné roušky, napsal list Financial Times.

Kritický nedostatek ochranných roušek a obleků komplikuje práci zdravotnického personálu zejména v nemocnicích v hlavním městě provincie Chu-pej Wu-chanu, odkud se od konce loňského roku nákaza šíří.

Aby použili ochranných kombinéz co nejméně, tráví v nich lékaři nepřetržitě třeba i osm hodin. "Po tuto dobu nemohou kolegové jíst, pít nebo si dojít na záchod," vylíčila jedna z lékařek podle agentury AFP. Někteří lékaři během dlouhých služeb nosí pleny pro dospělé.

Číně se snaží pomoci i české subjekty. V humanitární sbírce pro město I-čchang z provincie Chu-pej se díky Třebíči, Kraji Vysočina a dalším dárcům sešlo takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. Do Číny by měl materiál přepravit vládní speciál.

Lékárny zaznamenaly extrémní poptávku po rouškách i v Česku. Vyprodány jsou na mnoha místech také respirátory proti virům. Přerovská firma Ardon Safety, která ochranné pomůcky dováží právě z Číny, nyní domlouvá nové dodavatele ústenek a respirátorů s nanovlákny v Indii.

Oficiální česká státní pomoc pro Čínu kvůli epidemii bude odeslána v pondělí z letiště ve Vídni, dopravu do číského města Wu-chan bude spolufinancovat Evropská unie. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česká vláda posílá 4,5 tuny zdravotnického materiálu. Dalších zhruba pět tun materiálu se podle Petříčka podařilo získat v samostatné pomoci, kterou organizovaly kraje i další subjekty. O dopravě této další pomoci se zatím jedná, podle ministra bude odeslána samostatně a pravděpodobně vládním speciálem.

Česká vláda pošle do Číny respirátory, masky, ochranné oděvy, rukavice, roušky či dezinfekční prostředky za 3,3 milionu korun. "Nabídka byla větší, nicméně čínská strana nepotřebovala všechny prostředky, které jsme jí nabízeli," řekl ministr. Materiál pochází od českých výrobců. "Jedná se o výrobky, které byly obratem k dispozici, nemuselo se čekat na jejich dodání," uvedl Petříček. Podle něj už je pomoc shromážděna ve Zbirohu, ve čtvrtek odpoledne ji hasiči dopraví do Vídně.

"Jsme velmi rád, že Česká republika umí nabídnout rychlou pomoc nejen peněžní, ale i konkrétní, věcnou, a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni," řekl Petříček. Na humanitární pomoc podle něj naváže komerční nabídka českých firem, které vyrábějí zdravotnický materiál.

Zeman požádal Petříčka, aby do Číny vyslal vládní speciál s pomocí

Prezident Miloš Zeman požádal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby v pondělí vládě předložil návrh schválit vyslání armádního speciálu do Číny. Odvezl by humanitární pomoc měst, krajů, firem či Pražského hradu. Po čtvrteční schůzce na Pražském hradě to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Letadlo by mělo odletět v pondělí nebo v úterý. 

"Pan prezident v rámci organizace humanitární pomoci Číně sužované koronavirem požádal ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, aby na pondělní jednání vlády předložil schválení vyslání leteckého speciálu do Číny," uvedl Ovčáček. Letecký speciál by podle něj měl odletět v pondělí večer nebo v úterý ráno. Poveze 6,5 tuny humanitární pomoci, roušky, dezinfekční a hygienické prostředky, kterou poskytly města, kraje, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky.

"Pan prezident v rámci Kanceláře prezidenta republiky inicioval finanční sbírku na humanitární pomoc Číně, vybralo se 150 tisíc korun," dodal.

Ministři EU podpořili společné nákupy ochranných pomůcek

Společné nákupy ochranných roušek či respirátorů v rámci Evropské unie ve čtvrtek podpořili ministři zdravotnictví členských zemí, kteří v Bruselu jednali o opatřeních proti šíření nového koronaviru. Podle českého ministra Adama Vojtěcha se shodli také na možnosti, že by státy kontrolovaly, v jakých zemích pobývali lidé přijíždějící do EU. Ministři rovněž hovořili o tom, že by se do budoucna s ohledem na možné ohrožení výroby léků v Číně měla přesunout alespoň část výroby důležitých léků na evropské území.

V Evropě se nákaza dosud rozšířila do Německa, Francie, Itálie, Španělska, Belgie, Británie, Švédska a Finska. Úřady registrují přes čtyři desítky infikovaných.

Unijní ministři se na čtvrtečním mimořádném jednání shodli, že pokud chtějí evropské země zabránit dalšímu rozšíření nákazy na kontinentu, musí účinněji spolupracovat.

"My jako Česká republika jsme upozorňovali na to, že může být problém s nedostatkem roušek nebo respirátorů," řekl novinářům ministr Vojtěch, podle něhož Praha projevila zájem o společný evropský nákup těchto ochranných prostředků, který připravuje EK.

Ministři se podle něj shodli také na možnosti, že by členské země pomocí dotazníků monitorovaly, kde pobývali lidé přijíždějící na území EU. Rozhodnutí, zda a jak tuto kontrolu dělat, je na jednotlivých státech.

"Pokud budeme mít informace o tom, že ten člověk pobýval v rizikové oblasti, tak to můžeme využít," připustil Vojtěch. Ministerstvo zdravotnictví hodlá tuto možnost nejprve analyzovat a poté zváží, zda iniciovat její zavedení.

Zástupci unijních vlád rovněž probírali dlouhodobější dopad obdobných epidemií na zásoby léků v evropských zemích. Podstatná část světové produkce léčiv v současnosti pochází z Číny a některé léky se vyrábějí pouze tam, což by v případě výpadku mohlo způsobit jejich nedostatek na evropském trhu. Ministři podle Vojtěcha hovořili o tom, že by EK měla do budoucna zajistit přesun výroby některých důležitých léků na evropské území.

Koronavirus bude rovněž jedním z témat končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci by měli schválit usnesení k lidskoprávní dimenzi této epidemie.

Evropská měna ve čtvrtek na devizovém trhu oslabuje a k dolaru se propadla na více než dvouleté minimum. Obavy z prudkého růstu počtu nemocných v Číně přiměly investory obrátit svůj zájem k bezpečnějším americkým aktivům, protože se předpokládá, že USA budou schopné lépe odolat ekonomickému dopadu nového koronaviru než eurozóna.

V 17:20 středoevropského času euro k dolaru kleslo o 0,2 procenta na 1,0852 dolaru, když během dne se propadlo až na 1,0848 dolaru, nejníže od května 2017. 

 

Nemáš masku, mazej domů! Drony kvůli koronaviru honí v ulicích Číňany