Čínské úřady ve středu oznámily, že bylo v zemi v úterý zaznamenáno nejméně nových případů nákazy koronavirem Covid-19 od konce ledna. To podle agentury Reuters dává větší důvěryhodnost odhadu čínského experta v oblasti zdravotnictví, který předpověděl, že nynější epidemie by mohla skončit v dubnu. Virus si podle úřadů dosud vyžádal životy více než 1100 lidí, přičemž ve všech kromě dvou případů šlo o čínské občany.

Čínský vládní poradce pro oblast zdravotnictví Čung Nan-šan v úterý prohlásil, že počty nových nákaz v některých čínských provinciích klesají, a předpověděl, že epidemie koronaviru do dubna skončí.

Celkem se v Číně novým koronavirem nakazilo dosud 44 653 lidí, přičemž v úterý bylo zaznamenáno 2015 nových případů, což je nejméně za jeden den od 30. ledna. V pevninské Číně viru v úterý podlehlo 97 lidí, a bilance obětí tak stoupla na 1114.

Zatímco čínské úřady uvedly, že situace je pod kontrolou, Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že epidemie představuje globální hrozbu,která může mít horší dopady než terorismus. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že první vakcína proti novému koronaviru by mohla být vyvinuta za 18 měsíců, a vyzval svět, "aby se probral" a virus považoval za "veřejného nepřítele číslo jedna".

Kritický nedostatek ochranných roušek a obleků komplikuje práci zdravotnického personálu v nemocnicích v čínském Wu-chanu, odkud se od konce loňského roku šíří nákaza koronavirem Covid-19. I česká Třebíč se proto snaží partnerskému čínskému městu I-čchang dodat ústenky a další zdravotnický materiál. Aby použili ochranných kombinéz co nejméně, tráví v nich lékaři nepřetržitě třeba i osm hodin. Po tu dobu nemohou jíst, pít ani si dojít na toaletu, píše agentura AFP. Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil snížení daní firmám z odvětví, která byla epidemií nejvíce zasažena.

V některých nemocnicích ve Wu-chanu prý dokonce lékaři používají jednorázové obleky opakovaně, pouze je před každým užitím znovu vydezinfikují. Jsou si vědomi toho, že kombinézy už nemusejí být jako obrana před infekcí účinné, ale je to podle nich lepší, než se nechránit vůbec.

Velká ceny Číny formule 1 i veletrh mobilních technologií zrušeny

Pořadatelé se rozhodli zrušit letošní veletrh mobilních technologií Mobile World Congress (MWC) v Barceloně poté, co řada velkých firem odřekla účast kvůli obavám z epidemie koronaviru Covid-19. Nejvýznamnější veletrh v odvětví mobilní komunikace, který obvykle navštíví přes 100 000 lidí, byl odvolán poprvé ve své 33leté historii, napsala agentura Bloomberg.

Organizátorem veletrhu je svaz GSMA zastupující zájmy mobilních operátorů. Účast na veletrhu, který se měl konat 24. až 27. února, zrušili například telekomunikační operátoři Deutsche Telekom, Vodafone a BT, stejně jako firmy Nokia, Ericsson, Amazon, Faccebook, Cisco, Intel a další.

Šéf GSMA John Hoffman uvedl, že v důsledku globálních obav ohledně epidemie koronaviru je "nemožné" veletrh uskutečnit. Svaz přitom ještě minulý týden tvrdil, že veletrh bude zcela podle plánu. Španělské úřady opakovaně uvedly, že účast na veletrhu je navzdory epidemii koronaviru bezpečná. Nepodařilo se jim však rozptýlit obavy řady vystavovatelů.

Účast na veletrhu dříve přislíbili významní čínští vystavovatelé v čele s firmou Huawei Technologies, kteří také přistoupili k opatřením omezujícím rizika spojená s koronavirem. Společnost ZTE například oznámila, že její zaměstnanci, kteří na veletrh přicestují z pevninské Číny, po příjezdu podstoupí dvoutýdenní karanténu.

Veletrh každoročně generuje pro Barcelonu 492 milionů euro a vytváří 14 000 přechodných prací.

Kromě veletrhu se také kvůli epidemii koronaviru 19. dubna neuskuteční Velká cena Číny formule 1 v Šanghaji. Automobilová federace FIA s promotérem ji ve středu odložili na neurčito a v nabitém kalendáři mistrovství světa by rádi pro jeden z 22 závodů sezony našli nový termín. Již dříve padlo za oběť koronaviru například halové mistrovství světa v atletice, které se mělo konat v polovině března ve městě Nan-ťing.

Sportovní asociace v Šanghaji, kde se měla čtvrtá Grand Prix F1 jet, doporučila nepořádat během epidemie žádné sportovní akce a její žádost se dnes mezinárodní federace FIA rozhodla přijmout.

Na výletní lodi v Japonsku je 174 nakažených

Nákaza novým koronavirem Covid-19 se potvrdila u dalších 40 lidí na výletní lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu v japonské Jokohamě. Podle agentury Reuters to dnes oznámil japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató. V Japonsku je nyní nejvíce infikovaných koronavirem mimo Čínu.

Dohromady se tak nákaza podle japonských médií objevila u 175 lidí na výletní lodi. Mezi nově nakaženými je podle ministerstva zdravotnictví i jeden člověk, který dohlížel na dodržení karantény. Japonci tvoří deset z nově nakažených, ostatní nakažení pochází podle japonského ministerstva zahraničí z 11 zemí, včetně Spojených států a Číny, čtyři jsou ve vážném stavu.

Činitel, který zodpovídal za dodržování karantény pasažérům a posádce rozdával dotazníky týkající se jejich zdravotního stavu od 3. února. Podle nařízení nosil masku a rukavice, ale neměl ochrannou kombinézu.

Japonské úřady počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

U cizince v Pardubicích se virus nepotvrdil

Výsledky testu u cizince, kterého přijala pardubická nemocnice kvůli podezření na nákazu novým koronavirem, jsou negativní. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová řekla, že k úternímu večeru bylo testováno v ČR celkem 72 lidí a výsledky všech, včetně případu z Pardubic, jsou negativní. Muže, který přijel před několika dny z centrální Číny, v úterý kolem 11:00 přivezla do nemocnice záchranná služba. Večer už byl muž podle Dušana Korela z oddělení komunikace společnosti Nemocnice Pardubického kraje propuštěn.

Podle ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olgy Hégrové se cizinec vrátil z Číny před devíti dny, bydlel v bytě v Pardubicích. Podle České televize pracoval v asijském bistru v Přelouči.

Speciální opatření přijali záchranáři i při jeho převozu. "Posádka byla z rozhodnutí epidemiologa oblečena do ochranného oděvu, návleků, brýlí a respirátorů. Následně byl pacient převezen na infekční oddělení Pardubické krajské nemocnice," řekl odpoledne mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Pacientovi byly odebrány vzorky a odeslány na testy do národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze. Laboratoř večer podle ministerstva potvrdila, že jsou na nákazu koronavirem negativní.

Koronavirus vyvolává nemoc s příznaky chřipky, jen u některých pacientů ale vede k rozvoji virového zápalu plic, jenž může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.