O zbrojařské firmě Omnipol je v Česku většinou slyšet, jen když se jí podaří prodat v zahraničí pasivní radiolokátory Věra z její firmy Era v Pardubicích anebo se objeví nějaký problém s cenou zakázky pro českou armádu. Vedle toho je v posledních měsících Omnipol považován za možného kupce tradiční letecké firmy Aero Vodochody. "Všichni chceme, aby rozhodnutí padlo brzy," řekl HN největší akcionář Omnipolu Richard Háva.

HN: V minulosti jste se z vedení firmy stáhl. Vrátil jste se teď do řízení společnosti?

Ne, v žádném případě. Žiji většinu času v zahraničí, tady se objevuji jen v případě zásadních rozhodnutí, abych se zúčastnil jako konzultant. Nemám většinou žádnou rozhodovací pravomoc a vůbec žádnou v každodenním obchodě. To všechno už zařizuje Jiří Podpěra (generální ředitel − pozn. red.) a tým lidí ve vedení továren, které Omnipol jako svým způsobem investiční skupina dneska vlastní. Takže naše firmy jako Era a Mesit si řídí svůj profesionální život více či méně samy.

HN: Omnipol se za poslední roky proměnil. Z obchodníka se zbraněmi se stal více výrobní firmou. Proč?

Spojilo se více faktorů. Jednak jsme vždy byli pod velkým veřejným tlakem, ať už z jakýchkoliv důvodů, nemá cenu se vracet k devadesátým letům nebo začátku let dvoutisících. Jednak došlo k vyprázdnění trhu s ruskou technikou ve smyslu, jakým Omnipol a celý východní blok dělal zahraniční obchod s vojenským materiálem. Potom došlo k velké změně v teritoriích Omnipolu. Severní Afrika a Střední východ se proměnily válečnými konflikty, což bylo spolu se změnou politické orientace Česka jedním z určujících důvodů pro změnu sortimentu a teritorií exportu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jaroslav Řezník 11.02.2020 19:23
Zdá se mi, že Kalousek v poslední době hodně zeslabil svoji rétoriku vůči babišovi a a není tak slyšet. Možná to má soivislost s aktivitami, které pro propgaci Omnipolu a jeho výrobků v zahraničí dělá Babiš a Havlíček, jak uvádí Háva, Kalouskův kamarád. A Babiš zase nemluví o údajném skandálu Omnipolu ohledně údajně předražených radarů a nerýpe do toho. Že by pragmatické usmíření? Naznačuje to i Háva v tom rozhovoru. Jakési přátelské hašteření, říká.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru