Mhúúú, mhúúú." Zhruba tak nějak zní syntetizovaný "hlas" staroegyptského kněze a písaře Nesijamúna (Nesyamun), jenž zemřel před 3000 lety. Ohromující zpráva prolétla minulý týden médii. Jeho zachovalá mumie "promluvila", napsal seriózní list The New York Times. Jak je to možné? Mumifikované tělo, jež bylo nalezeno a rozbaleno už v roce 1824, vědci prozkoumali za pomoci počítačové tomografie (CT), na základě snímků vytvořili 3D model jeho hlasového ústrojí a propojili jej s elektronickým generátorem zvuku, jaký používají pacienti se ztrátou hlasivek. Postup popsali v časopise Scientific Reports.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.