Když si sedáme do křesílek s výhledem na skály v pražské Troji, jen rozhodí rukama: "To je ta slavná zasedačka. Tady seděli Babiš s Havlíčkem." Od víkendového hackathonu, na němž parta programátorů vytvořila e-shop na dálniční známky, už sice uběhlo 10 dní, ale Tomáš Vondráček, hlavní organizátor akce, s ní stále ještě žije. "Teď se ozývají zahraniční média, je na nás najednou vidět. Zbystřila i konkurence. Na to nejsme zvyklí," říká podnikatel a usrkává rybízovou limonádu, kterou mu donesli z firemního baru. Že se na čas stal asi nejslavnějším ajťákem v zemi, mu prý nevadí, ačkoli pozornost normálně nevyhledává: "To, co jsme rozpoutali, je větší než já nebo moje firmy. Lidé vyslali signál, že tu jsou, že politiky kontrolují a že se nebudou bát ozvat."

HN: Často jsem v posledních týdnech slyšel dotaz, kde se vzal ten Tomáš Vondráček. Takže se ptám: Kde jste se vzal?

Normálně si zakládám na tom, že se necpu dopředu. Což jsem v posledních pár týdnech dost porušil. Ale když to hodně zkrátím, podnikám od 18 let, věnuji se několika oborům a jedním z nich je IT.

HN: Vystudoval jste informatiku?

Nemám vysokou školu. Na střední v Plzni, odkud pocházím, jsem absolvoval počítačovou automatiku. Na přelomu 80. a 90. let jsme v podstatě dělali Pascal v ruštině (Pascal je legendární, už nevyužívaný programovací jazyk − pozn. red.). K počítačům mám tedy historicky vztah, ale právě střední škola byla důvod, proč jsem se zařekl, že se počítačům nebudu věnovat. Ale časem mě stejně dohnaly.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Valchář 09.02.2020 11:21
Lemplové a korupčníci sice budou mít větší strach, ale bohužel se asi nic nezmění. Podívejte se na případ Kremlík, na akci internet do škol, na ministryni Novákovou a její novou ekonomickou teorii, na IT zakázky v celé státní správě, kde tečou doslova miliardy, ale bohužel z okna, podívejte se na nárůst úředníků, kteří jsou placení státem a bude vám z toho špatně. Podívejte se, jak se staví dálnice a železnice, jak se staví okruh okolo Prahy... Jaká komerční firma by si takovéto chování mohla dovolit a jak dlouho by existovala? Podívejte se na obchod z chudobou a kolik miliard ročně teče na zaplacení přemrštěných nájmů sociálně slabým a kde tyto peníze končí... Má smysl pokračovat? Bohužel si neumíme vládnout a je jedno, kdo tam zrovna je. Jsme bohužel odsouzeni ke klopýtání směrem dopředu dalších 30 let.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru