Celkový počet obětí koronaviru dosáhl ve středu již 492, z toho dva lidé zemřeli mimo Čínu. Celkově je nakažených již 24 575 lidí, drtivá většina z nich je z Číny. Nakažení lidé se ale objevili i v dalších 25 zemích světa. Podle WHO je skokový nárůst nemocných v posledních dnech způsobený hlavně důkladnějšími kontrolami čínských lékařů, kteří často započítají mezi nakažené i lidi s mírnějšími projevy nemoci.

Poté, co britští a čínští vědci uvedli, že mají na dosah účinnou vakcínu na koronavirus, se začaly finanční trhy zotavovat z předchozího mimořádného propadu. Naděje na lék je také v USA. Americká společnost Gilead Sciences poskytla ve Spojených státech na experimentální léčbu koronaviru lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou. Látku nazvanou remdesivir před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Státní čínský výzkumný ústav už požádal o místní patent. Žádost o patent namísto "nucené licence", umožňující vládě v případě nouze povolit výrobu patentově chráněného léku bez svolení vlastníka, podle agentury Bloommberg naznačuje, že Čína se souběžně se snahou omezit šíření nákazy snaží ukázat svůj respekt k duševnímu vlastnictví. Experimentální lék zatím není nikde ve světě povolen či schválen.

Nejvyšší čínské vedení v úterý také přiznalo chyby v první reakci na propuknutí epidemie. V této souvislosti se vláda omluvila lékaři, který se už loni před virem snažil varovat kolegy a byl kvůli tomu obviněn z šíření poplašných zpráv. Čtyřiatřicetiletý oční lékař Li Wen-liang z nemocnice ve středočínském Wu-chanu si už na konci prosince všiml, že se objevila nová nákaza, jež způsobuje zatím neznámý zápal plic. Rozhodl se tedy, že před novou nákazou bude varovat další lékaře. Rozeslal jim zprávy o novém viru přes populární chatovací aplikaci WeChat.

"Chtěl jsem jen, aby moji bývalí spolužáci byli opatrní," uvedl k tomu později v rozhovoru pro americkou CNN. Jenže zpráva, původně určená jen pro okruh jeho kolegů, se začala rychle šířit po čínských sociálních sítích.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru