Vzpomínám na něj s respektem, protože to byl jeden z mála politiků, při jehož projevech jsem zaručeně nikdy neusnul, prohlásil na adresu Jaroslava Kubery Karel Schwarzenberg. Se zesnulým předsedou Senátu opravdu nikdy nebyla nuda. Včerejší státní smutek (slovo smutek zní v souvislosti s Kuberovou veselou a otevřenou povahou až nepatřičně) je tak do jisté míry smutkem ze ztráty originality a výraznosti v české politice.

Kubera svým způsobem předběhl dobu − byl neformální a prostořeký, ještě když to nebylo v politice cool. Ovšem nebyla to prostořekost typu Donalda Trumpa nebo Miloše Zemana, která stojí na urážení oponentů. Ale prostořekost svým způsobem milá − ač s ním člověk často nesouhlasil, vlastně se na něj nemohl zlobit. Bylo zřejmé, že Kubera nechce lidi rozdělovat a politicky z toho profitovat, ale prostě si říci svoje − způsobem, jak mu zobák narostl. A většina lidí ho tak vnímala, i když byla politicky úplně jinde. Čím to? Kuberovo kouzlo bylo jednoduché − prostě měl rád lidi a oni to cítili.

Byl to teprve pátý státní smutek samostatného Česka. Z českých osobností se této cti dostalo jen Václavu Havlovi a Karlu Gottovi (v dalších případech šlo o uctění obětí 11. září a katastrofy letadla s polskou vládou u Smolenska). Kubera si ji nepochybně zasloužil, protože s jeho prostořekostí šla ruku v ruce síla osobnosti. Tak velká, že se mu nakonec Miloš Zeman rozhodl udělit Řád bílého lva, ač reprezentoval Senát, o kterém říká, že zaslouží pohrdání a štve proti němu. Navíc člověku, kterému vyhrožoval kdečím kvůli tomu, že se rozhodl jet na Tchaj-wan.

Související

Kubera bude české politice chybět. Nejen osobně, ale i jako archetyp politika, který stojí na demokratické straně spektra a nikoho nenechá v klidu.

Do budoucna by to chtělo někoho, jako byl on. Někoho, jehož hlas bude dostatečně silný a zajímavý, že nedá usnout nejen Karlu Schwarzenbergovi, ale všem, kteří by jinak spoustu věcí odzívali. A hlavně držitelům moci, kteří by rádi měli "klid na práci". Snad Kuberův příklad přístupu k politice bude táhnout.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru