Jeden z devíti Belgičanů, kteří byli v neděli letecky evakuováni z čínského města Wu-chan, je nakažen novým typem koronaviru. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na belgické zdravotnické úřady. Podle zpráv z belgického tisku Belgičané vracející se v neděli z Číny letěli stejným francouzským letadlem, kterým bylo evakuováno také pět Čechů a dva Slováci. U Čechů byly výsledky testů na koronavirus negativní, dál ale zůstávají dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Sérii testů na koronavirus podstoupilo také všech devět navrátivších se Belgičanů. Výsledky testů, provedených ve vojenské nemocnici v Bruselu, byly u osmi z nich negativní, u jednoho pozitivní. O infikovaném pacientovi belgické úřady zatím neposkytly žádné podrobnosti, uvedly jen, že netrpí žádnými příznaky nákazy a že je v dobrém zdravotním stavu.

Lidí nakažených koronavirem, který se začal koncem minulého roku šířit z čínské provincie Chu-pej, dál rychle přibývá. V pondělí podle úřadů překročil počet nemocných hranici 20 tisíc a nákaze už podlehlo 427 osob. Z celkem 20 640 nemocných ohlásila naprostou většinu případů Čína, více než 20 400 osob. Koronavirus se ale objevil i v dalších 26 zemích.

Vedle Číny jsou koronavirem nejvíce zasažené tři asijské země: Thajsko (25 případů výskytu), Singapur (24) a Japonsko (23). Prakticky všechny oběti - 425 - oznámila pevninská Čína, po jednom mrtvém registrují úřady v Hongkongu a na Filipínách.

Světová zdravotnická organizace oznámila, že počet potvrzených případů bude dál stoupat, protože tisíce odebraných vzorků se zkoumá. "V tuto chvíli nejsme v situaci, kdy bychom mluvili o pandemii," prohlásila podle agentury Reuters představitelka WHO Sylvie Briandová. Podle ní také nejsou důkazy, že by virus zmutoval. Pandemie jsou epidemie postihující enormně velká území nebo celé kontinenty. Briandová nynější situaci popsala jako "epidemii s několika ohnisky, kterou se snažíme v každém z těchto ohnisek vymýtit".

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes oznámil, že dopisem vyzval všechny ministry zdravotnictví, aby okamžitě zlepšili sdílení údajů o novém koronaviru. Právě bohaté země v tom podle něj mají velké zpoždění. Šéf WHO naopak ocenil "silná opatření" Pekingu. Podle něj otvírají "okno příležitosti" k zastavení šíření viru. Do Číny vyšle WHO mezinárodní tým expertů. Ghebreyesus také řekl, že opatření proti šíření viru by měla mít "krátké trvání".

Po týdnech kritiky, že čínské úřady situaci podcenily a zadržovaly informace, dnes nejvyšší čínské vedení přiznalo chyby v první reakci na propuknutí epidemie. V této souvislosti se vláda omluvila lékaři, který se už loni před virem snažil varovat kolegy a byl kvůli tomu obviněn z šíření poplašných zpráv. Stálý výbor politbyra Komunistické strany Číny také nařídil přísně zakročit proti nelegálním trhům, kde se prodávají divoce žijící zvířata. Nynější nákaza patrně začala právě na jednom z takových trhů ve městě Wu-chan.

"Vzhledem k chybám a nedostatkům... musíme zlepšit náš národní systém řešení mimořádných událostí a posílit naše schopnosti poradit si s naléhavými a nebezpečnými úkoly," uvedl podle BBC stálý výbor politbyra vládnoucí komunistické strany. "Je nutné zvýšit dozor nad trhy a rezolutně zakročit proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími živočichy," dodal.

V provincii Chu-pej začala přijímat pacienty nově vybudovaná nemocnice s kapacitou tisíc lůžek, další nemocnice s 1500 lůžky má být dokončena v příštích dnech.

Čína kvůli epidemii naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Podle agentury AFP to v pondělí uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny vyslalo, uvedla na pondělní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Česko pošle Číně jako humanitární pomoc deset milionů korun. Na návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka to v pondělí schválila vláda. Peníze by se měly rozdělovat prostřednictvím mezinárodních organizací po konzultacích s WHO. Premiér Andrej Babiš zopakoval, že rezervy zdravotnického vybavení, jako jsou například roušky, si musí Česko ponechat, aby bylo připravené na náhlé situace.

Čínské továrny jsou schopné vyrobit maximálně 20 milionů ochranných masek denně, uvádí čínské ministerstvo průmyslu. Podniky se navíc teprve v pondělí vracejí k výrobě po dovolených, které dělníci dostali u příležitosti lunárního Nového roku a které úřady kvůli novému koronaviru prodloužily. Tchien Jü-lung z ministerstva průmyslu uvedl, že továrny na výrobu respiračních roušek nyní pracují na 60 až 70 procent.

Kromě 50milionové provincie Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí, je nošení ochranných masek na veřejnosti povinné i v několika dalších městech a provinciích. Týká se to například nejlidnatější čínské provincie Kuang-tung, dále pak provincií S'-čchuan, Ťiang-si, Liao-ning a města Nanking, v nichž žije celkem přes 300 milionů lidí.

Thajský ministr zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci informoval o případu 71leté Číňanky testované v Thajsku pozitivně na koronavirus, která se uzdravila po podání kombinace antivirových léků používaných na virus HIV, který vyvolává syndrom získaného selhání imunity (AIDS), a na chřipku.

Infikovaná žena měla podle ministra nejzávažnější příznaky ze všech 19 lidí, u nichž byl nový koronavirus v Thajsku potvrzen. "Po 48 hodinách byly laboratorní výsledky testů na koronavirus negativní," uvedl ministr. "Žena, která byla předtím vyčerpaná, se mohla již po 12 hodinách v posteli posadit," dodal. Nyní je stejnou kombinací v Thajsku léčena druhá pacientka z Wu-chanu.

Dopady na ekonomiku

Ekonomové se obávají, že šíření infekce citelně postihne čínskou ekonomiku. Tempo jejího růstu podle nich v tomto čtvrtletí prudce zvolní a v meziročním srovnání by HDP mohl vykázat méně než dvouprocentní růst oproti předchozímu kvartálu, kdy HDP meziročně vzrostl o šest procent. Možný je i pokles.

Dopady zdravotní krize pociťují podniky po celém světě. Zpoždění či zrušení dodávek čelí exportéři, těžaři i pěstitelé ovoce. Jihokorejské automobilce Hyundai chybějí součástky z Číny, proto společnost přeruší výrobu v Jižní Koreji. Některé čínské přístavy jsou nyní zahlcené zbožím, protože v čínských kancelářích chybějí celní úředníci, přeplněné jsou i výrobní sklady. Koronavirus zastavil i provoz kasin v Macau.

Ačkoli v ČR se infekce u žádného z navrátilců z Číny neprokázala, ovlivňuje epidemie například výměnné programy vysokých škol nebo cestovní plány. Pražský filharmonický sbor zrušil po dohodě s pořadateli svá vystoupení v Hongkongu. Brněnská Masarykova univerzita má v Číně čtyři studenty. Jsou v pořádku a škola je vyzvala k návratu. Na jarní semestr má naopak do Brna přijet 24 studentů z Číny.

Třiadvacet kambodžských studentů přímo ve Wu-chanu nepoctí návštěvou kambodžský premiér, který tak plánoval učinit ve středu. Čínské úřady Hun Senovi návštěvu nepovolily, soustředí se na boj s virem.

V souvislosti s koronavirem se objevují i dobré zprávy. Světové trhy se dnes po výrazném pondělním propadu čínských akcií stabilizovaly. Čeští odborníci na cestovní ruch a služby odhadují, že navzdory rušení letů do Číny bude omezení turismu jen dočasné. Lékaři v USA také oznámili úspěch, protože při léčbě jednoho z nakažených byl účinný experimentální lék s látkou remdesivir. Tu před lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

Testy Čechů z Wu-Chanu jsou negativní

Pět lidí, kteří byli o víkendu evakuováni z čínského Wu-chanu, má negativní výsledky testů na koronavirus. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Na twitteru o tom v pondělí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dva studenti z Wu-chanu, který je epicentrem nové nákazy, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník přiletěli do Prahy v pondělí po půlnoci. Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je v neděli večer vyzvedl český vládní speciál. Sanitkou pak byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce.

"Z Bulovky mám informace, že nemají příznaky a daří se jim dobře," uvedl ministr. Ve francouzském letadle bylo 250 lidí ze 30 zemí. Podle tamních médií 36 z nich vykazovalo chřipce podobné příznaky, které mohou signalizovat i koronavirus.

Některé české cestovní kanceláře zrušily kvůli šíření koronaviru zájezdy do Číny plánované na první pololetí letošního roku. Klientům nabízejí možnost odjet v pozdějším termínu, vybrat si jinou destinaci, nebo vrácení peněz. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi. Podle ředitele a jednatele CK China Tours Miloše Podpěry by mohla být současná finanční ztráta dorovnána v druhém pololetí.

China Tours před týdnem oznámila zrušení zájezdů do Číny včetně Tibetu v letošním prvním pololetí. Lidé, kteří měli cestu naplánovanou, ji podle Podpěry považují za odloženou. "Úvahy o zrušení zájezdů do Číny ve druhém pololetí považuji za hodně předčasné. Situace vykazuje řadu velmi podobných znaků s výskytem SARS v roce 2003. Tehdy jsme zrušili první pololetí a o to více zájezdů realizovali po vymýcení SARS v pololetí druhém. Vše samozřejmě závisí na dalším vývoji," uvedl Podpěra.

Vláda zrušila lety do Číny

Vláda v pondělí kvůli šíření nového typu koronaviru na čínském území schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Bude platit od neděle 9. února, informoval ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ČTK řekl, že opatření bude platit na dobu neurčitou, odhadovat jeho trvání nechtěl. Rozhodnutí odpoledne ministerstvo zdravotnictví vydalo formou ochranného opatření.

Vojtěch zákaz vydal formou ochranného opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Stejným způsobem už ministerstvo postupovalo minulý týden, kdy pražské letiště instruovalo, aby poučovalo cestující o symptomech viru a souvisejících opatřeních. Zákaz se podle ministra týká komerčních letů, jejich provozovatelům zakazuje lety provádět až do odvolání. Opatření se naopak nevztahuje na vládní speciály.

Mezi Prahou a Čínou teď létá 12 spojů týdně. Společnost Sichuan Airlines v minulém týdnu kvůli šíření koronaviru rozhodla o dočasném přerušení letů mezi Prahou a Čcheng-tu, které nyní fungují dvakrát týdně. Poslední zpáteční let poletí v sobotu 8. února, 12. února pak chtěla leteclá společnost poslat letadlo pro čínské cestující z Prahy. Od začátku března ukončí provoz na trase Praha-Peking dopravce Hainan Airlines. Linka, která funguje třikrát týdně, skončí úplně, zřejmě z komerčních nebo politických důvodů.

Německá společnost Lufthansa v pondělí také zrušila kvůli novému koronaviru až do 29. února letecké spojení s Pekingem a Šanghají. Informovala o tom v tiskové zprávě, podle které se opatření týká i jejích sesterských společností Swiss Air a Austrian Air. Do dalších tří čínských měst nebudou německé aerolinky létat až do 28. března. Beze změn naopak zůstane spojení s Hongkongem.

 "Bezpečnost cestujících a zaměstnanců má nejvyšší prioritu," zdůvodnila v pondělí společnost Lufthansa své rozhodnutí. Už minulý týden ve středu přerušily aerolinky s okamžitou platností spojení s pevninskou Čínou do 9. února. V pondělí  se na základě "aktuálních informací ke koronaviru" rozhodly opatření prodloužit.

 Až do pátku 29. února nebudou Lufthansa, Swiss Air a Austrian Air létat na trasách s Pekingem a Šanghají. Do soboty 28. března zrušily aerolinky lety do měst Nanking, Šen-jang a Čching-tao. Na plánu letů do Hongkongu a z Hongkongu se naopak nic nemění, zdůraznila v prohlášení Lufthansa. Podle agentury DPA aerolinky Lufthansa a její sesterské společnosti provozují na lince s Hongkongem 19 letů týdně.

Zdrojem nákazy jsou netopýři

Hlavním zdrojem nákazy novým typem koronaviru byli s největší pravděpodobností netopýři. Podle dvou článků v časopise Nature, citovaných v pondělí agenturou AP, to uvedli čínští vědci.

Experti v Číně zkoumali vzorky odebrané pacientům ve městě Wu-chan, které je centrem infekce. Š' Čen-li a jeho kolegové z wuchanského virologického institutu sdělili, že genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem.

Vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se přenesl na lidi na trhu ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Konkrétní zvířecí zdroj nového typu koronaviru ale zatím nebyl stanoven.

Čínští experti rovněž ve svých studiích uvádějí, že nový typ koronaviru je velmi blízce příbuzný viru, který způsobuje nemoc SARS (česky těžký akutní respirační syndrom). Ten se podle vědců přenesl na člověka z cibetek, hlavním zdrojem ale byli rovněž netopýři a kaloni. Celkem si epidemie SARS v roce 2002 vyžádala 750 obětí.

"(Nový koronavirus) je v podstatě verze SARS, která se snáz šíří, ale způsobuje menší škody," uvedl v prohlášení Ian Jones, profesor virologie na Readingské univerzitě, který se na zmíněných dvou studiích nepodílel. "Virus také využívá stejný receptor, stejná dvířka, jimiž proniká do lidských buněk, což vysvětluje přenos i to, proč způsobuje zápal plic," dodal.

Lékař z Wu-chanu varoval před virem už loni

Jeden z lékařů ve Wu-chanu se snažil varovat své kolegy, když loni v prosinci zaregistroval sedm případů nákazy neznámým koronavirem, který se podobal viru způsobujícímu nemoc SARS. Čínská policie ale oftalmologa Li Wen-lianga obvinila z šíření falešných zpráv a vyzvala ho, aby ukončil "nelegální aktivity". Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila, napsal v úterý server BBC News.

V ústřední nemocnici ve Wu-chanu, kde oční lékař Li Wen-liang pracuje, bylo koncem loňského roku umístěno do karantény sedm lidí, kteří údajně prodávali nebo nakupovali na zmíněném trhu. Li 30. prosince poslal zprávu svým lékařským kolegům v diskuzní skupině, varoval je před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.

O čtyři dny později ale Lia navštívili policisté a obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku. "Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolán ke spravedlnosti - rozumíte?" stálo v dokumentu, který musel Li podepsat.

V prvních lednových týdnech úřady ve Wu-chanu tvrdily, že koronavirem se mohou nakazit pouze osoby, které se dostanou do kontaktu s infikovanými zvířaty. Žádná opatření na ochranu lékařů nebyla přijata. Až později v lednu, kdy nakažených rychle přibývalo, úřady Wu-chan uzavřely.

Koncem ledna, kdy už se o šíření nákazy ve Wu-chanu a okolních oblastech provincie Chu-pej vědělo po celém světě, lékař zveřejnil na sociální síti Weibo kopii dokumentu obviňujícího ho z šíření poplašných zpráv. Úřady se mu mezitím omluvily.

Pro Lia tím ale problémy neskončily. Týden po návštěvě policistů ošetřoval oftalmolog ženu trpící zeleným zákalem. Netušil, že je novým koronavirem infikovaná. Jak lékař popsal na síti Weibo, 10. ledna začal kašlat, další den měl horečku a o dva dny později byl hospitalizován. Také jeho rodiče onemocněli a byli převezeni do nemocnice. Na koronavirus byl Li testován několikrát, pokaždé byly výsledky negativní.

Až 30. ledna napsal Li na sociální síti novou zprávu. "Dnes přišly výsledky dalších testů a jsou pozitivní, konečně jsem byl diagnostikován." Ke zprávě připojil emodži zobrazující psa s očima v sloup a vyplazeným jazykem.

Na zprávu reagovaly tisíce diskutérů a vyjadřovaly lékaři podporu. "Doktor Li Wen-liang je hrdina," psal jeden z nich a vyslovil přitom obavy, co tento příběh vypovídá o jeho zemi.

Zabrat by mohl lék, který pomáhal vyvinout Čech

Americká společnost Gilead Sciences na experimentální léčbu koronaviru poskytla lék, který byl původně zamýšlen k léčbě eboly. Látku nazvanou remdesivir přitom před lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. S odvoláním na příspěvek, který na facebooku sdílel Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, o tom v úterý informovaly Lidové noviny

Ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthony Fauci v rozhovoru s agenturou Reuters potvrdil, že institut úzce spolupracuje s firmou Gilead Sciences na testování látky remdesivir, která byla účinná u zvířat s koronavirem SARS či virem MERS. Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.

Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v příspěvku na facebooku uvedl, že látku jako možný lék proti ebole pomáhal vyvíjet tým vedený jeho kolegou Tomášem Cihlářem. Epidemie tehdy ale podle Konvalinky skončila dříve, než mohla být látka řádně otestována, a mezitím se ukázalo, že je remdesivir účinný proti jiným virům, včetně koronaviru SARS a jeho příbuzného MERS.

Cihlář patřil k žákům významného vědce Antonína Holého, který stál za vývojem antivirotik využívaných v boji s HIV a AIDS.

Remdesivir byl podle listu The Wall Street Journal patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, odkud se vir šíří, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA. Látka tomuto pacientovi podle listu pomohla snížit teplotu a zmírnila veškeré další příznaky. Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník. Kolik pacientů experimentální léčbu remdesivirem nyní podstoupí, nechtěla mluvčí Gilead Sciences sdělit.