V prostorné brněnské kanceláři sedí ombudsmanka Anna Šabatová obklopená kyticemi, které jí na rozloučenou nosí kolegové. Jako veřejná ochránkyně práv už má před sebou jen dva týdny. Mohla by kandidovat znovu, mnohokrát ale prohlásila, že v osmašedesáti letech se do dalšího šestiletého mandátu pouštět nechce. "Abych s tím ani nekoketovala, řekla jsem to hned na začátku. Dává vám to pak obrovskou vnitřní svobodu," vysvětluje. Teď čeká, kdo po ní úřad ombudsmana převezme. Ke kandidatuře Víta Alexandera Schorma a Jana Matyse se vyjadřovat nechce. Třetího uchazeče, svého dlouholetého zástupce Stanislava Křečka, s nímž měla v minulosti řadu sporů, by ale na této židli viděla nerada.

HN: Když Stanislav Křeček oznámil kandidaturu do čela úřadu, uvedla jste, že ji nepovažujete za šťastnou. Proč?

Vychází to především z té šestileté zkušenosti. A z veřejných projevů doktora Křečka. On není vnitřně připraven zastávat se každého bez rozdílu. A deklaruje to. K tomu ombudsman připraven být musí, i kdyby to mělo přinést nevoli veřejnosti. Když jste přesvědčen o tom, že je něco správně, nesmíte se zabývat tím, jestli vás za to někdo pochválí, nebo ne.

HN: A co další dva kandidáti, Vít Alexander Schorm a Jan Matys?

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.