Nákaza novým typem koronaviru, jenž má v Číně už 213 obětí a kvůli němuž včera Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze, se v Česku dosud nepotvrdila ani u jednoho ze tří desítek testovaných pacientů. V tuzemsku se mezitím šíří chřipka a zatím pro Čechy představuje větší riziko než virus z Asie. V minulém týdnu nemocnost stoupla o 29 procent a lékaři předpokládají, že se bude dál zvyšovat. Obětí je už dvanáct.

V Česku je nyní plošná chřipková epidemie. Nemocných s akutními obtížemi dýchacích cest včetně chřipky je 1865 na 100 000 obyvatel, informovalo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Epidemie chřipky obvykle přichází v lednu, loni ji hygienici vyhlásili na začátku února.

"Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A," uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

V Praze podle hygieniků počet nemocných dosáhl hranice epidemie. Pacientů je více než 1500 na 100 000 obyvatel, což je hranice pro vyhlášení epidemie. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Počet nemocných stoupl proti minulému týdnu o 22 procent. Některé pražské nemocnice začaly omezovat návštěvy na vybraných odděleních.

Chřipkovou epidemii vyhlásila i krajská hygienická stanice v Ústeckém kraji. Nemocných akutními respiračními onemocněními a chřipkami je v kraji přes 14 400, což je 1800 lidí na 100 000 obyvatel. Počet nemocných v porovnání s minulým týdnem stoupl o 40 procent. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích v Děčíně, Teplicích, Ústí nad Labem, Mostě a Chomutově.

Také v Plzeňském kraji začala epidemie. Počet nemocných se za týden zvýšil o 36 procent. V regionu, v němž žije téměř 590 000 obyvatel, je nyní v přepočtu 1600 nemocných na 100.000 obyvatel.

Podobně je na tom rovněž Liberecký kraj. Na 100 000 obyvatel je 1865 případů nemocí dýchacích cest. Nemocnost stoupla v kraji za poslední týden o 18 procent.

V Jihomoravském kraji hygienici oproti minulému týdnu evidují výrazný nárůst počtu lidí s akutním respiračním onemocněním a chřipkou. Na 100 000 obyvatel připadá 1711 nemocných. Počty nemocných se zvýšily ve všech okresech. 

Dalšími silně postiženými regiony jsou Olomoucký a Moravskoslezský kraj a jih Čech. Nejvíce nemocnost roste mezi školáky. Celorepublikovou epidemii, která loni vypukla na začátku února, zatím hygienici nevyhlásili. Ve čtvrtém týdnu připadalo na 100 tisíc obyvatel 1452 pacientů s chřipkou a jinými akutními infekcemi dýchacích cest, meziročně je to o pět víc.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru