Osmičkové a devítkové roky jsou vždy žní kulatých výročí. Srpen 1968, září 1938, říjen 1918, březen 1939, únor 1948, listopad 1989. Rok poté je vždy trochu prázdno, ovšem letošek je přece jen výjimečný. V listopadu to bude přesně 400 let od bitvy na Bílé hoře. Pro většinu Čechů dávná událost, která je v jejich každodenním životě nijak netrápí. Vypadá to ale, že nyní se situace změnila. Pražští zastupitelé odsouhlasili stavbu repliky mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Ten původní vznikl v roce 1650 na oslavu uhájení Starého a Nového města, respektive pravého břehu Vltavy, před Švédy na konci třicetileté války. Několik dní po vyhlášení samostatného Československa v roce 1918 sloup zbourala skupina vandalů, která se také chystala shodit do řeky sochy z Karlova mostu. To už naštěstí nestihla.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Nezval 31.01.2020 09:22
Ano, pořád se díváme na "Bílou Horu" jako na národní katastrofu očima Jiráska přes protikatolické a protiněmecké brýle, ale že šlo skutečnou všelidskou hrůzu, která ničila tehdejší Evropu nechápeme a ani nechceme chápat.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru