Bez podpory ANO při blížící se volbě nového ombudsmana má Vít Schorm jen malou šanci uspět. Jeho plánované únorové setkání s poslanci hnutí premiéra Andreje Babiše tak pro něj bude klíčové.

Už nyní je ale jasné, že kandidát Senátu a vládní zmocněnec pro zastupování Česka u Evropského soudu pro lidská práva se svým přístupem podobá současné ombudsmance Anně Šabatové. Názorově se tak rozchází se svým konkurentem v boji o toto místo Stanislavem Křečkem, který donedávna Šabatovou zastupoval. Toho navrhl prezident Miloš Zeman, jenž má s premiérem a šéfem ANO dobré vztahy a často si vzájemně vycházejí vstříc.

HN: Co byste jako ombudsman dělal jinak než Anna Šabatová?

Každý jsme jiný − generačně, vzděláním, přístupem k mnoha věcem. Nemyslím, že bychom se ale lišili v právních názorech. Za sebe mám pocit, že bych mohl působit konsenzuálněji, než působí ona na základě životní zkušenosti někoho, jehož rodinu pronásledoval komunistický režim, což člověka v názorech neuvěřitelně zocelí a je to důvod vážit si Anny Šabatové.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.